Przedsiębiorca
30 marca 2018

Jak przebiega modernizacja instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna starzeje się szybciej niż sam budynek. Po wielu latach użytkowania nawet dobrze wykonana instalacja będzie wymagać modernizacji – przede wszystkim dlatego, że z czasem zmieniają się nasze potrzeby i rozwiązania, które kiedyś były dla nas odpowiednie, przestają nam wystarczać. Na czym polega remont instalacji elektrycznej? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat? Kiedy zatrudnić elektryka do remontu takiej instalacji? Odpowiedzi poznacie, czytając nasz artykuł.

Przestarzała instalacja

Przestarzała instalacja elektryczna może wywoływać wiele problemów. Przede wszystkim, może być ona za słabo rozbudowana w stosunku do naszych aktualnych potrzeb. Jeszcze kilka lat temu liczba urządzeń elektrycznych była znacznie mniejsza. Dziś używamy coraz więcej takiego sprzętu – stara instalacja może sobie nie radzić z takim obciążeniem – co więcej, jeśli instalacja została wykonana „oszczędnie”, może po prostu zabraknąć nam gniazdek do podłączania niezbędnych urządzeń AGD czy RTV. Trzeba wtedy korzystać z różnego rodzaju przedłużaczy, jednak takie rozwiązanie jest dość problematyczne i nieestetyczne. Poza tym, stara instalacja może być dla nas zagrożeniem – jeśli nie została ona wykonana przez naprawdę dobrego fachowca, mogą się w niej pojawiać zwarcia, które często są przyczyną pożarów. Warto więc po kilku latach wymienić taką instalację na nowszą i bezpieczniejszą. Modernizacją instalacji zajmuje się firma PNP, która świadczy też inne usługi elektro-energetyczne.

Remont instalacji elektrycznej

Remont instalacji elektrycznej musi zacząć się od jej dokładnego przeglądu. Fachowiec powinien określić stan, w jakim znajduje się stara instalacja i wyznaczyć konieczne prace modernizacyjne. Nie zawsze instalacja elektryczna wymaga całkowitej wymiany – czasami wystarczy przeprowadzić modernizację tylko niektórych jej elementów. Przegląd instalacji pozwoli tez oszacować koszty jej odnowienia. Modernizacja instalacji elektrycznej ma przede wszystkim poprawić nasze bezpieczeństwo i komfort jej użytkowania. Ważne, by instalacja została wykonana zgodnie z przepisami – w starych instalacjach można się natknąć na rozwiązania, które dziś są już niedopuszczalne. Instalacja powinna być wykonana z przewodów miedzianych trzy- lub pięciożyłowych. Ich wymiana często wymaga dużego remontu i przebijania ścian w całym domu – dlatego modernizację instalacji najlepiej zaplanować na okres, w którym będziemy przeprowadzać remont generalny domu lub mieszkania.