Przegląd klimatyzacji biurowej Przedsiębiorca
17 grudnia 2020

Przeglądy klimatyzacji biurowej w świetle przepisów

Codzienne funkcjonowanie w upalny dzień dla większości osób nie jest przyjemnym doświadczeniem. A jakie znaczenie ma wysoka temperatura dla komfortu pracy? Nie tylko spadnie efektywność pracowników, ale i przebywanie w przegrzanym pomieszczeniu z pewnością nie jest komfortowym odczuciem. Obecnie klimatyzacja to już standard w każdym nowoczesnym budynku biurowym. Aby była urządzeniem zarówno zapewniającym większą wygodę, jak i higienę pracy, obowiązkiem pracodawcy jest należyte zadbanie o jej odpowiedni przegląd i konserwację.


Dlaczego klimatyzacja w biurze jest ważna?


Gdy za oknem termometr pokazuje ponad 30 stopni przebywanie w chłodniejszym pomieszczeniu to ogromna ulga. Bardzo duże znaczenie ma to w biurze, gdzie większość osób spędza ponad połowę swojego dnia. Pracodawca nie może zapominać o tym, że zapewnienie podstawowych warunków do pracy to jego główny obowiązek. To, jakie warunki będą panować w biurze, w dużej mierze wpłynie nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również na wydajność i otrzymywane wyniki. Co więcej, klimatyzacja będzie świetnym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników, ale także
dla klientów lub kontrahentów odwiedzających biuro. Bez wątpienia sprawi to, że będą czuli się komfortowo, a co za tym idzie docenią wysoki poziom obsługi. Oprócz ochłodzenia wnętrza, urządzenie za pomocą wbudowanych filtrów będzie skutecznie chronić powietrze przed dostawaniem się różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pył czy kurz.

Regularny przegląd klimatyzacji w świetle prawa


Samo zamontowanie klimatyzacji to nie koniec rozwiązania problemu z nadmierną temperaturą. Nie można zapominać o regularnych przeglądach, które są nieodłącznym elementem poprawnie, jak i bezpiecznie działającego sprzętu. Mimo braku konkretnych przepisów odnoszących się do tego, w jaki sposób ma wyglądać i jak często ma być wykonywany przegląd urządzenia, ten obowiązek leży po stronie pracodawcy.

Zgodnie z Kodeksem Pracy jego obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, co oczywiście wiąże się z odpowiednim dbaniem o klimatyzację, jak i dopilnowanie jej okresowych przeglądów – jak podkreśla dostawca systemów klimatyzacyjnych z firmy Yogi Co.

Jedną z funkcji klimatyzacji oprócz ochładzania powietrza jest oczyszczanie go za pomocą filtrów, na których w efekcie różnego rodzaju pyły będą się osadzać. W konsekwencji wiąże się to z koniecznością ich czyszczenia lub wymiany. Problem pojawia się, w sytuacji, gdy ta czynność zostanie zaniechana. Nieprawidłowe dbanie o sprzęt zwiększa możliwość rozwoju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia, takich jak grzyby i bakterie. Wynikiem tego mogą być podrażnienia błon śluzowych, katar, kaszel, a nawet rozwój ciężkich chorób układu oddechowego wywołanych Bakterią Legionella. Zanieczyszczenia, które osadziły się na filtrach, są rozprowadzane przez klimatyzację w całym pomieszczeniu, co często powoduje nieprzyjemny zapach. Nie tylko będzie to niekomfortowe, ale także liczne problemy zdrowotne będą wiązać się z masowymi zwolnieniami chorobowymi, więc dodatkowo może to spowodować pogorszenie funkcjonowania całej firmy. Dlatego tak ważne jest, aby pracodawca pamiętał o regularnych przeglądach, które skutecznie ułatwią zachowanie bezpiecznych, jak i higienicznych warunków pracy.

Przegląd i konserwacja


Aby, mieć pewność, że konserwacja urządzenia będzie zrobiona odpowiednio, warto skorzystać z usług firm, w których pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty potwierdzające ich kompetencje. Nie ma odgórnie zaleconych ram czasowy, co jaki czas powinien odbywać się przegląd. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, a w sytuacji ich braku, wykonywać przeglądy dwa razy do roku – przed sezonem i po sezonie. Przegląd klimatyzacji obejmuje sprawdzenie ogólnych parametrów technicznych i funkcjonowania urządzenia, czyli kontrola poszczególnych elementów i ewentualna ich wymiana, a także odpowiednie zdemontowanie sprzętu i wykonanie dezynfekcji, w której skład wchodzi odgrzybianie i odkażanie. Odpowiednio wykonana usługa zagwarantuje pewność prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji, a także wyeliminuje możliwość przyszłych awarii. Szczególne znaczenie ma to w przypadku biur, gdzie poza aspektem zdrowia i wymaganiami prawnymi, ważne jest zapewnienie długiej żywotności urządzenia.