Przedsiębiorca
6 lutego 2019

Przekształcanie firmy w świetle przepisów

Forma prawna polegająca na otworzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Jednak w miarę rozwoju firmy zmieniają się potrzeby, warunki działania, pojawiają się nowe wyzwania. By sprostać wymaganiom rynku i rozwijać firmę warto rozważyć przekształcenie firmy, na przykład w spółkę z o.o. O jakich przepisach trzeba pamiętać decydując się na takie przekształcenie?

By przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o, jako podstawę prawną przyjmujemy Art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. z Kodeksu spółek handlowych i Ustawę z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Nie jest prawdą, że przy przekształcaniu działalności w spółkę bierze się pod uwagę wielkość działalności czy sposób w jaki jest opodatkowana, że są tu jakieś obostrzenia. Tak naprawdę każda osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą we własnym imieniu ma prawo ją przekształcić w spółkę kapitałową.

Dotychczasowe obowiązki i prawa majątkowe pozostają zachowane – zapewnia specjalista z Kancelarii rachunkowo-podatkowej Eurofinanse, działającej na terenie Żywca i okolic.

Dlaczego warto przekształcić firmę

Jeśli przedsiębiorca przekształci działalność w spółkę, jego odpowiedzialność osobista za majątek zamienia się w odpowiedzialność spółki. Chyba, że spółka ma zaległości finansowe i nie ma  możliwości ich uregulowania, wówczas członkowie zarządu są pociągani do odpowiedzialności. Gdy przedsiębiorca po przekształceniu staje się wspólnikiem spółki przekształconej, zwykle nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Natomiast przez trzy lata od dnia przekształcenia solidarnie odpowiada za zobowiązania zaciągnięte przed przekształceniem. Przekształcenie firmy daje możliwość przyjęcia nowych wspólników i zwiększenia kapitału spółki, dzięki czemu pojawiają się nowe możliwości rozwoju. Różnego rodzaju instytucje finansowe, klienci często poważniej traktują spółkę kapitałową niż jednoosobową działalność.  Przekształcenie firmy  może się okazać korzystne z wielu względów. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można działalność przekształcić powtórnie, np. w spółkę komandytową. Wówczas odpowiedzialność majątkowa wspólnika jest ograniczona, ale sposób naliczania podatków nadal pozostaje korzystny. Przekształcenia są też istotne dla zabezpieczenia spadkobierców. W razie śmierci udziałowca spółka może działać dalej.  W spółce kapitałowej to spółka jest posiadaczem zezwoleń czy niezbędnych do prowadzenia działalności koncesji.