Kołatki z brązu Przedsiębiorca
17 czerwca 2020

Przemysłowe zastosowania brązu

Brąz, czyli stop miedzi i cyny (czasami również innych metali i pierwiastków), jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Stosuje się wiele gatunków i każdy z nich ma swoje odrębne właściwości. Brąz jest bardzo wytrzymały, łatwy w obróbce, odporny na wysokie temperatury i korozje. Jest to materiał dość drogi, ale chętnie wykorzystywany. Jakie zastosowania konkretnych rodzajów brązu w przemyśle można wymienić?

Brąz jako materiał o szerokim zastosowaniu

Brąz jako materiał był doceniany już w starożytności, ze względu zarówno na wygląd, jak i na wysoką trwałość. Przed długi czas brąz był wykorzystywany do wykonywania biżuterii. W dzisiejszych czasach elementy ozdobne produkowane są z innych materiałów, a brąz znalazł szerokie zastosowanie w momencie rozwoju przemysłu na szeroką skalę. Jest to materiał neutralny elektrochemicznie, więc na powierzchni brązowych materiałów nie zachodzą niepożądane reakcje. Dzięki nowoczesnej technologii metalurgicznej, poszczególne rodzaje brązu są wykorzystywane do różnych gałęzi przemysłu. Składy poszczególnych brązów określone są w Polskiej Normie PN-xx/H-87050.

Brąz cynowy

Brąz cynowy ma szary kolor, zawiera w swoim składzie cynę i cynk, a także w zdecydowanie mniejszych ilościach również ołów i fosfor. Brąz cynowy trudno się ściera i jest bardzo wytrzymały. Najmocniejsze są brązy z wysoką zawartością cyny. Ze względu na swoje właściwości, jest wykorzystywany w produkcji: armatury, monet, panewek łożyskowych, tulei, śrub, węży, sprężyn, membran czy rurek. Dostępne głównie gatunki to np: brąz cynowy B6/CuSn6/CW452K, brąz cynowy B8/CuSn8/CW453K , brąz cynowo-fosforowy B101/CuSn10P, brąz cynowy GBZ12/CuSn12, brąz cynowo-cynkowo-ołowiowy Rg7/CuSn7ZnPb, brąz cynowo-ołowiowy CuSnPb15/CC496K/CuSn7Pb15-C

Brąz aluminiowy

W składzie brązu aluminiowego znajduje się cyna, aluminium oraz w małych proporcjach także mangan, żelazo czy nikiel. To również bardzo wytrzymały materiał, stosowany przede wszystkim w przemyśle chemicznym. Sprawdza się również dobrze do produkcji śrub, łożysk czy elementów hydraulicznych. Nazywany brązem przyszłości, stosowany jest również na przemyśle, który opiera się o nowoczesne technologie. W naszej ofercie dostępne są: Brąz aluminiowo – żelazowo – manganowy Ba1032/ CuAl10Fe3Mn2/ CW306G, Brąz aluminiowo – niklowo – żelazowy Ba1054/CuAl10Ni5Fe4/CW307G, Brąz aluminiowo – żelazowo – niklowy CuAl10Fe5Ni5-C.

Brąz specjalny

Brązy specjalne to przede wszystkim brąz: krzemowy, manganowy i berylowy. Brązy specjalne wykorzystywane są do produkcji żaroodpornych i spawalniczych elementów oraz narzędzi, które się nie iskrzą. Wszystkie rodzaje brązów możemy zamówić w hurtowniach metali nieżelaznych, takich jak chociażby PW Zielonka. W ofercie: brąz berylowy CuBe2Ni (Co).

Brąz odlewniczy

Brąz odlewniczy wyróżnia się spośród innych dużą odpornością na działanie kwasów. Stosuje się go do produkcji różnych elementów przemysłowych dla komunikacji, przemysłu okrętowego, lotniczego czy chemicznego, a także do odlewania pomników. Do brązów odlewniczych zaliczamy brąz cynowy CuSN10/CB480K/B10, CuSn10Pb10/CB495k/B1010, CuSn5Zn5Pb5/CB491K/B55 brąz cynowo-fosforowy CuSn10P/CB481K/B101 , brąz aluminiowo-żelazny CuAL10Fe3Mn2/Ba1032, CuAL10Fe4Ni4/Ba1044 i brąz krzemowo-cynkowo-manganowy CuSi3Zn3Mn1/BK331.