Kurki kulowe Przedsiębiorca
3 grudnia 2020

Przemysłowe zastosowania kurków kulowych

Media takie jak różnego rodzaju ciecze oraz gazy odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu zakładów przemysłowych wszelkich branż. Dlatego tak ważne jest stworzenie instalacji odpowiedzialnych za transport wspomnianych substancji. Instalacje takie składają się z szeregu istotnych elementów, między innymi zaworów kulowych, wykorzystywanych do sterowania przepływem mediów.

Rodzaje i zastosowanie kurków kulowych

Dostępne na rynku zawory kulowe dzielimy na kilka różnych rodzajów. Jednym z głównych kryteriów podziału jest ich rozmiar, choć nie zawsze:

– Istotne jest również to, jak zbudowany jest dany kurek – mówi przedstawiciel firmy Krotos, specjalizującej się w produkcji tego typu armatury – Dobrym przykładem są tu między innymi zawory kątowe i ze śrubunkiem, które od standardowych produktów, stosowanych zazwyczaj w domowych instalacjach wodnych różnią się tym, że dźwignia do otwierania lub zamykania zaworu została zastąpiona motylkiem. Rozwiązanie do znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie ma możliwości zastosowania kurków z dźwignią. Inne możliwe rozwiązania to na przykład zawory kulowe ze zintegrowany filtrem, które pozwala zatrzymywać zawarte w medium zanieczyszczenia oraz zawory kołnierzowe, stosowane w przypadku przewodów o większych średnicach.

Zawory kulowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach przemysłu – obecnie są między innymi w zakładach wytwarzających żywność, produkty chemiczne, w elektrowniach, przepompowniach czy oczyszczalniach. Wykorzystuje się je przede wszystkim w instalacjach przeznaczonych do transportu wody o różnej temperaturze, sprężonego powietrza i innych gazów, a także określonych substancji chemicznych. W zależności od zastosowania, zawór kulowy powinien być wykonany z odpowiedniego materiału i zabezpieczony. Przykładowo, zawory wykorzystywane w instalacjach transportujących silnie reaktywne substancje chemiczne powinny być wykonywane z materiałów odpornych na działanie agresywnego środowiska. W przeciwnym wypadku mogą ulec zniszczeniu.

Jak działa kurek kulowy?

Działanie kurków kulowych jest bardzo proste, ponieważ taka jest również ich budowa. Element roboczy stanowi kula przewiercona na wylot i osadzona w korpusie o kształcie walca. Kula połączona jest za pomocą trzpienia z dźwignią służącą do jej obrotu i utrzymywana wewnątrz korpusu przy pomocy dwóch obręczy. W momencie przekręcenia dźwigni, kula wewnątrz korpusu zmienia swoją pozycję – jeśli znajdujący się w niej otwór przynajmniej częściowo pokryje się z otworami w obręczach, przepływ gazu lub cieczy przez zawór zostaje otwarty. Im bardziej wszystkie otwory wewnątrz korpusu nakładają się na siebie, tym intensywniejszy przepływ.