Elementy hydrauliki siłowej Przedsiębiorca
23 lipca 2021

Przemysłowe znaczenie hydrauliki siłowej

Elementy hydrauliki siłowej mają wpływ na wydajność pracy w niemal każdej gałęzi gospodarki. Systemy hydrauliczne zapewniają płynne, szybkie i efektywne działanie licznych maszyn, w których zmieniają energię cieczy na energię mechaniczną. Ich wprowadzenie pozwoliło na zmechanizowanie wielu prac, jakie niegdyś wykonywane były wyłącznie ręcznie. W jakich branżach na co dzień spotykamy się z układami hydraulicznymi?

Hydraulika siłowa w transporcie

Hydraulika siłowa umożliwia bezpieczne korzystanie z transportu lądowego i lotniczego. Rozdzielacze hydrauliczne sterowane ręcznie  nie potrzebują zasilania prądem, co pozwala na korzystanie z nich we wszystkich miejscach i warunkach. Znajdują się między innymi w osprzętach koparkowych i przyczepach leśnych. Wykorzystuje się je także w konstrukcjach samolotów, w których odpowiadają za wysuwanie podwozia oraz sprawną pracę hamulców.

Elementy hydrauliki siłowej mają zastosowanie również w systemach wspomagania układów kierowniczych. Najważniejszą funkcję pełnią w nich hydrostatyczne zawory skrętu (orbitrole). Natomiast pompy hydrauliczne często znajdują się w zabudowach ciężarówek z HDS (hydraulicznym dźwigiem samochodowym). Ułatwiają wykonywanie zadań operatorom tych pojazdów i zapewniają stabilną, równomierną i długą pracę tego typu wywrotek. Silniki, rozdzielacze, zawory, węże i pompy hydrauliczne wykorzystywane są też na szeroką skalę w maszynach rolniczych i budowlanych. Wprawiają w ruch ciężkie części tych urządzeń oraz umożliwiają podnoszenie dużych obciążeń sprzętom o niewielkich gabarytach. 

Systemy hydrauliczne w branżach produkcyjnych

Systemy hydrauliczne znajdują się w maszynach wykorzystywanych w przemyśle związanym z masową produkcją. Często stanowią część konstrukcji skomplikowanych linii produkcyjnych. Zapewniają wydajną i precyzyjną pracę urządzeń. Dzięki ich zastosowaniu wzrasta potencjał i efektywność produkcji. Części układów hydraulicznych, które są obecne w zakładach produkcyjnych, muszą być odporne na szkodliwe działanie olejów roślinnych i wody oraz skrajnych temperatur. Hydraulikę siłową, która spełnia te warunki, znajdziesz w ofercie dystrybutora hydrauliki siłowej Bulmach

Układy hydrauliczne stanowią także podstawę działania maszyn w przemyśle ciężkim. Wykorzystywane są między innymi w hutnictwie i górnictwie. Wysoka jakość elementów tych systemów sprawia, że mogą pracować w trudnych warunkach. W związku z tym znalazły zastosowanie w agregatach górniczych, prasach i walcarkach hutniczych oraz urządzeniach do produkcji koksu. 

Hydraulika siłowa jest niezwykle praktyczna i wszechstronna. Bez niej funkcjonowanie wielu urządzeń byłoby niemożliwe lub niewystarczająco efektywne. Układy hydrauliczne są nieustannie ulepszane, co przyczynia się do tworzenia precyzyjniejszych maszyn i optymalizacji prac produkcyjnych.