Przyssawki do przenoszenia okien Przedsiębiorca
24 czerwca 2020

Przenoszenie okien podnośnikami, a ergonomia pracy

Szkło jest materiałem wykorzystywanym w budownictwie na szeroką skalę. Trudno wyobrazić sobie w końcu budynek bez okien. O ile zamontowanie kilku z nich w domu jednorodzinnym nie stanowi wyzwania, o tyle montaż przeszkleń w biurowcach lub innych wysokich budynkach wymaga odpowiedniej ergonomii pracy. Umożliwiają to podnośniki do okien, których maksymalny udźwig to nawet 1000 kilogramów.

Montaż okien jest trudny z kilku względów. Przede wszystkim duże, szklane tafle są bardzo ciężkie. Do tego trudno nimi manipulować i odwracać lub podnosić w zależności od potrzeb. Szkło jest również materiałem kruchym i może ulec zarysowaniu, a nawet pęknięciu.

Łatwiejsze przenoszenie i montaż dużych tafli szklanych

Idealnym rozwiązaniem poprawiającym ergonomię oraz ułatwiającym wykonywanie prac są manipulatory do okien. Te mini żurawie wyposażone są w próżniowe przyssawki do szkła i są w stanie unieść tafle o wadze nawet do 1000 kilogramów. Jednocześnie są na tyle niewielkie, że mogą znaleźć zastosowania także w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Z powodzeniem mieszczą się w ciasnych korytarzach, balkonach, windach i drzwiach, mogą również poruszać się po schodach lub zboczach. Z tego względu są urządzeniami niezwykle uniwersalnymi.

Zwłaszcza, że oprócz szklanych tafli są w stanie przenosić również inne materiały: beton, płyty metalowe lub drewniane, a także drzwi przeciwpożarowe i inne. Należy również wspomnieć, że urządzenia te wywierają niewielki nacisk na podłoże, co umożliwia wykorzystanie ich na powierzchniach, które nie mogą być narażone na zbyt duży nacisk powierzchniowy. System dynamicznego poziomowania wraz z funkcją teleskopową umożliwiają montaż okien bez konieczności przenoszenia całej maszyny podczas pozycjonowania.

Ergonomia i szybkość prac

Przenoszenie okien za pomocą podnośników zdecydowanie wpływa na ergonomię pracy. Pracownicy nie są zmuszeni do dźwigania ciężkich tafli, a tym samym nie są narażeni na powstanie urazów kręgosłupa. Robot szklarski poprawia wydajność, a jednocześnie spełnia wymogi BHP – mówi specjalista z firmy Mini Żurawie, oferującej manipulatory do szyb Winlet –  Urządzenia są niezwykle proste w obsłudze oraz mogą być użytkowane w miejscach, w których niemożliwe byłoby zastosowanie innych maszyn, ze względu na ich gabaryty. Możliwości, które dają transportery do szkła znacząco przyspieszają postęp prac, jednocześnie nie obciążając nadmiernie osób pracujących przy montażu.

Nie da się ukryć, że ma to również przełożenie na zyski – mniejsze ryzyko uszkodzeń szkła, szybsze tempo, a także wydajna praca to gwarancja minimalnych strat finansowych. Choć zakup podnośnika do okien to niemały wydatek ostatecznie inwestycja w nowoczesne technologie przynosi wymierne korzyści: zarówno dla pracowników, jak i finansów firmy. Każde uszkodzenie tafli podczas montażu mogłoby wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi – tymczasem manipulatory do szyb ograniczają ryzyko uszkodzenia do minimum.

Łatwiejsza, bardziej ergonomiczna, szybsza i bezpieczniejsza praca – podnośniki do okien to urządzenia, które sprawdzą się na każdym placu budowy.