kolacja-biznesowa Przedsiębiorca
9 sierpnia 2018

Przepis na udaną kolację biznesową

Kolacja biznesowa ma kilka zasadniczych celów. I chociaż wydawać by się mogło, że służy głównie zacieśnieniu więzi w dość niezobowiązującej atmosferze, w praktyce to w trakcie tego typu kolacji zyskuje się przychylność ważnych kontrahentów, co może zaowocować lukratywnymi kontraktami w przyszłości. Na dużej kolacji biznesowej możemy spotkać się z wieloma osobami, więc to idealna okazja, by pokazać się z dobrej strony.

Obowiązki gospodarza na kolacji biznesowej

Jeżeli organizujemy kolację biznesową, obowiązkowo musimy dopiąć wszelkich formalności na ostatni guzik – jest to przejaw naszego profesjonalizmu i rzetelności, czyli cech szczególnie istotnych w kontaktach biznesowych. W ten sposób od samego początku zapewniamy sobie przychylność swoich gości, co może w przyszłości zaprocentować. Podstawową kwestią jest oczywiście wybór restauracji, w której odbędzie się kolacja. Obsługa, menu i wystrój powinny stać na najwyższym poziomie, a przy tym warto zadbać o otoczkę. Organizując kolację biznesową w górach możemy skorzystać z bogatej oferty ustrońskiego zajazdu Na Kępie, dzięki któremu z pewnością oczarujemy swoich współpracowników i kontrahentów. Do innych obowiązków gospodarza na kolacji biznesowej należy także ściśle trzymać się pewnych zasad etykiety. Czas na rozmowy biznesowe przyjdzie po posiłku – zacząć powinniśmy od luźniejszych, niezobowiązujących konwersacji. Warto w nich poruszyć kwestie powiązane z wybranym lokalem, popisując się znajomością specjalizacji kuchni i okolicznych atrakcji, co jeszcze bardziej przekona naszych gości o naszym dobrym przygotowaniu.

Jak omawiać interesy na kolacji biznesowej?

Kolacja to zdecydowanie najważniejsza i najbardziej uroczysta forma spotkania biznesowego – spotykamy się po pracy, w wieczorowych strojach, najczęściej z osobami towarzyszącymi. Jej atmosfera jest zupełnie inna niż biznesowych śniadań czy lunchów – bardziej ekskluzywna i prestiżowa. Nie ukrywamy jednak, że głównym celem tego typu spotkania jest omówienie interesów. Ich temat powinien jednak wypłynąć niejako naturalnie, gdy obie strony będą na to gotowe, rozluźnione i chętne do współpracy. Na kolacjach biznesowych często trudno o zachowanie czujności, ale jest ona wymagana. W przeciwnym razie ustalenia mogą być dla nas niekorzystne. I chociaż na tego typu spotkaniu czujemy się zwykle dużo bardziej otwarci, rozluźnieni i serdeczni, nie możemy zapominać o swoich własnych celach biznesowych, które powinny być dla nas najważniejsze.