Przeprowadzka biblioteki Przedsiębiorca
1 stycznia 2022

Przeprowadzka biblioteki – największe wyzwania organizacyjne 

Czasami konieczne okazuje się przewiezienie niemal całego wyposażenia biblioteki. Są to tysiące książek, dlatego w trakcie takiego procesu trzeba zadbać o kilka kwestii. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie towaru, a także zaplanowanie kolejnych działań. Co zrobić, by przeprowadzka biblioteki przebiegała sprawnie? Jakie problemy mogą pojawić się w trakcie całego przedsięwzięcia?

O czym pamiętać, przeprowadzając bibliotekę? 

Przed rozpoczęciem przeprowadzki biblioteki konieczne okazuje się dokładne zaplanowanie kolejnych działań. Jest to bowiem bardzo wymagające przedsięwzięcie, ze względu na dość duży metraż takich pomieszczeń oraz tysiące zgromadzonych książek. Konieczne jest zorganizowanie odpowiedniej liczby pudełek. Można to zrobić samodzielnie, ale coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak firma przeprowadzkową Akces z Warszawy. Takie przedsiębiorstwa dysponują własnymi materiałami do pakowania, zapewniając bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Książki powinny być zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, w tym głównie wilgoci. Trzeba również pamiętać, że są one dość ciężkie, dlatego często przewozi się je na specjalnych wózkach.

Nie można zapominać też o odpowiednim zabezpieczeniu regałów. Zwykle są one dość duże, dlatego często istnieje konieczność rozmontowania takich sprzętów i ponownego połączenia poszczególnych elementów na miejscu. Meble również powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem, na przykład poprzez zastosowanie folii, styropianu czy innych materiałów ochronnych. Można zająć się samodzielnie ich pakowaniem, jednak coraz częściej taka usługa wchodzi w skład oferty firm przeprowadzkowych. Takie przedsiębiorstwa dysponują też ubezpieczeniem korzystnym w sytuacji, gdy dojdzie do przypadkowego uszkodzenia przedmiotów w trakcie transportu.

Odpowiednia segregacja zbiorów bibliotecznych 

Jeśli chodzi o przeprowadzki bibliotek, Warszawa jest miejscem, w którym możesz skorzystać z profesjonalnych usług tego typu. To bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na przyspieszenie całego procesu. Konieczne okazuje się bowiem odpowiednie posegregowanie książek, by ich rozpakowywanie w nowym miejscu było łatwiejsze. Najlepiej zrobić to w taki sposób, w jaki planujesz ułożyć zbiory w kolejnej siedzibie biblioteki. Wówczas będzie można znacznie sprawniej umieścić je na półkach.