Przeprowadzka fabryki Przedsiębiorca
5 marca 2020

Przeprowadzki maszyn, relokacje linii technologicznych – jak to wygląda w praktyce?

Transport lub nawet relokacja w obrębie jednego zakładu produkcyjnego wielkich ponadgabarytowych maszyn, lub całych linii technologicznych należą do najtrudniejszych i najbardziej wymagających usług, których wykonywaniem zajmują się profesjonalne firmy transportowe. Zadania te są tak wymagające nie tylko ze względu na wymiary i ciężar przewożonych elementów, ale również dlatego, że popełnienie nawet najmniejszego błędu może się skończyć zniszczeniem jakichś elementów linii produkcyjnych i narazić zakład na duże straty. W naszym artykule opisujemy, jak przewożenie ponadgabarytowych maszyn i linii produkcyjnych wygląda w praktyce.

Na czym polegają trudności w relokacji maszyn i linii technologicznych?

Przeprowadzenie transportu lub relokacji wielkich ponadgabarytowych maszyn oraz całych linii technologicznych zawsze na początku wymaga sporządzenie precyzyjnego planu całej operacji. Tego typu zlecenia są zawsze dużymi przedsięwzięciami, które wymagają od wykonawcy dużego profesjonalizmu, doświadczenia oraz posiadania odpowiedniego zaplecza technologicznego. Zawsze firma transportowa, która decyduje się na przyjęcie takiego zlecenia musi potrafić w taki sposób je wykonać, żeby wywrzeć jak najmniejszy wpływ na obecny proces produkcji danego przedsiębiorstwa, dlatego wszystkie przeprowadzane działania muszą być pewne i dobrze rozplanowane.

Transport maszyn ponadgabarytowych i linii produkcyjnych krok po kroku

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Global Service, która specjalizuje się w wykonywaniu przeprowadzek, ale oprócz tego wykonuje również usługi relokacji maszyn ponadgabarytowych: Zazwyczaj, zwłaszcza przy relokacji całych linii technologicznych, na początku konieczne jest wykonanie mechanicznego lub elektrycznego demontażu maszyny, po to, żeby później było łatwiej ją przenieść do innego miejsca. To jednak jeszcze nie wszystkie elementy przygotowań do transferu, ponieważ przy rozbieraniu maszyny na części, żeby ułatwić jej późniejsze złożenie, konieczne jest właściwe oznaczenie wszystkich elementów oraz przygotowanie odpowiedniej dokumentacji transferowej.

Po właściwym przygotowaniu się do przeprowadzenia usługi transportowej w obrębie jednego zakładu produkcyjnego lub do zupełnie innej fabryki można już przystąpić do załadunku wszystkich maszyn na odpowiednie środki transportu, właściwego ich zabezpieczenia oraz do przeprowadzenia transferu.

Rozładunek maszyn w miejscu docelowym

Sam transport maszyn i linii produkcyjnych to oczywiście jednak jeszcze nie koniec wykonanej usługi. Po przewiezieniu ładunku do miejsca docelowego trzeba się jeszcze zająć ich rozładunkiem i rozpakowaniem już w nowej lokalizacji, a następnie właściwym ustawieniem przewiezionych maszyn i innych elementów linii produkcyjnej w miejscu przeznaczenia. W ramach przeprowadzanej usługi niektóre firmy transportowe w trakcie rozkładania maszyn mogą się także zająć budową posadowień pod montaż w nowym miejscu oraz zajmą się na nowo instalacją zdemontowanych wcześniej maszyn linii produkcyjnych.

Jakie zaplecze technologiczne mają firmy świadczące usługi transportu maszyn i linii produkcyjnych?

Przeprowadzenie operacji polegających na transferze wielkich ponadgabarytowych maszyn oraz całych linii produkcyjnych wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniego sprzętu, który nie tylko ułatwia, ale również po prostu umożliwia takie działania. Najbardziej użytecznymi rodzajami sprzętu przy tego typu zleceniach są na pewno suwnice ramowe i dźwigi samojezdne. Bardzo przydatne przy wykonywaniu relokacji maszyn ponadgabarytowych są także rolki transportowe, platformy, oraz wózki widłowe. Dobór odpowiedniego sprzętu zależy oczywiście od wielkości i ciężaru poszczególnych maszyn lub ich części.