pompowanie koła Przedsiębiorca
18 grudnia 2020

Przewody do powietrza. Węże do pompowania kół

Przewody zazwyczaj kojarzą się jedynie z przepływem prądu, ale często są one wykorzystywane również do przekazywania sprężonego powietrza. Takie produkty występują w wielu wersjach, a ich główne przeznaczenie zależy od dokładnej budowy węża. Czym są przewody do powietrza i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Jak kwestia ta wygląda w przypadku węży do pompowania kół?

Charakterystyka przewodów do powietrza

Przewody do powietrza mogą dzielić się na kilka rodzajów stworzonych z myślą o konkretnych zastosowaniach. Zazwyczaj do produkcji takich węży wykorzystuje się gumę, polichlorek winylu lub poliuretan. Niektóre przewody do powietrza są wykorzystywane głównie w sprężarkach, ale istnieją także specjalne modele przeznaczone jedynie do pompowania opon.

Często produkty tego typu składają się z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej wykonanych z różnych materiałów. Istnieje kilka rodzajów gumy wykorzystywanych do tworzenia takich przedmiotów. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami, od odporności na temperaturę, przez wytrzymałość na działanie smarów, olejów mineralnych czy benzyny. Jeśli wiesz, w jakich warunkach będziesz wykorzystywać zakupiony przewód do powietrza, wybierz egzemplarz, który spisze się w konkretnych okolicznościach.

Węże do pompowania kół

Standardowe węże do pompowania kół nie przyjmują skręconej formy, jak ma to miejsce w przypadku modeli stosowanych w sprężarkach. Zdarza się, że podobne produkty wykonuje się z polichlorku winylu, czyli PCV. Takie tworzywo jest odporne na działanie soli, olejów mineralnych, ługów czy rozcieńczonych kwasów.

Istnieją także węże do pompowania kół wykonane z poliuretanu. Cechują się one wysoką wytrzymałością na ścieranie i działanie olejów. Takie przewody są również bardzo elastyczne, nawet wtedy, gdy używasz ich w niskich temperaturach.

Jak wybrać odpowiedni przewód do powietrza?

Na rynku istnieje wiele wariantów przewodów do sprężonego powietrza, dlatego przed wyborem konkretnego egzemplarza należy skupić się na kilku parametrach.

Poszczególne węże do pompowania sprawdzają się w określonych warunkach. Wiele z nich jest odpornych na mróz i wysoką temperaturę, a niektóre pozostają w nienaruszonym stanie również po kontakcie z kwasami. Istnieją także modele dodatkowo wzmocnione takimi elementami, jak oplot poliestrowo-poliamidowy – tłumaczy ekspert ze sklepu Agro-Hurt.

W przypadku węży do pompowania kół niezwykle istotne są także wymiary, głównie średnica wewnętrzna i całkowita długość. Przed zakupieniem konkretnego modelu warto zorientować się w takich parametrach i sprawdzić, czy wybrany egzemplarz będzie funkcjonował prawidłowo w połączeniu z posiadanym sprzętem.