Przedsiębiorca
29 czerwca 2018

Przewóz żywych zwierząt, czyli specyficzny rodzaj transportu

Zwierzęta hodowlane nierzadko transportowane są pomiędzy konkretnymi miejscami. Ich przewóz nie należy do prostych operacji – wymaga specjalistycznej floty przystosowanych do tego pojazdów, wykwalifikowanych kierowców oraz niezbędnych zezwoleń. W ramach świadczonych usług firmy transportowe zajmujące się przewozem żywych zwierząt są w stanie transportować m.in. trzodę chlewną czy bydło.

Odpowiednie warunki

Przewóz żywych zwierząt to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony firmy transportowej. Musi ona zapewnić żywcowi właściwe warunki, dzięki czemu nawet daleka podróż za granicę będzie dla trzody chlewnej czy bydła komfortowa i nie doprowadzi do przykrych konsekwencji. Tych natomiast w wyniku nieprawidłowego transportu może być wiele. Przede wszystkim zwierzęta zagrożone są znacznym spadkiem masy ciała w wyniku odwodnienia – problem ten występuje w przypadku przekroczenia limitów dotyczących dopuszczalnej liczby sztuk żywca przewożonej w naczepie, ale też niedostosowanie jej do takiego transportu. Może także dojść do różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, dlatego przewóz żywych zwierząt powinien być zrealizowany jedynie przez sprawdzonych specjalistów z flotą pojazdów gwarantujących optymalne warunki. Prowadzona przez Wojciecha Ratajczaka firma transportowa B.r.t. zajmuje się przewozem żywca zarówno na terenie kraju, jak i realizując dalekie trasy międzynarodowe. Warto więc zwrócić uwagę na dostępne pojazdy i posiadanie przez przewoźnika konkretnych zezwoleń oraz certyfikatów.

Kluczowe doświadczenie

Powierzenie zwierząt hodowlanych firmie transportowej wymaga od ich właściciela sporego zaufania. Zapewnienie żywcowi właściwych warunków za pomocą dobrze dostosowanych do tego typu transportu pojazdów jest niezwykle istotne, jednak kluczową rolę odgrywa doświadczenie kierowcy. Musi on zachować szczególną ostrożność podczas jazdy i stosować się do najważniejszych zasad, by uniknąć charakterystycznego stresu transportowego, który występuje u przewożonych żywych zwierząt. W dobrej firmie transportowej pracują zatem specjaliści z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami. Nie wykonują gwałtownych manewrów, nie poruszają się też ze zbyt wysoką prędkością, co mogłoby negatywnie wpłynąć na komfort żywca. W ramach świadczonych usług firmy transportowe zajmujące się przewozem żywych zwierząt transportują przede wszystkim bydło, tuczniki, warchlaki czy świnie zarodowe. Niewątpliwym atutem dobrych przewoźników jest możliwość stałego kontaktu z kierowcami, co jest rozwiązaniem komfortowym i zapewniającym w pełni profesjonalną obsługę.