Przedsiębiorca
6 kwietnia 2018

Jak przygotować samochód do sprzedaży?

 Masz samochód, który chcesz sprzedać, ale nie uśmiecha ci się pomoc pośrednika? Sam również możesz uzyskać dobrą cenę za auto. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przygotowując się do wystawienia pojazdu na sprzedaż.

Zadbaj o nadwozie

Atrakcyjny wygląd auta to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy osobom przeglądającym oferty sprzedaży używanych samochodów – przyciągnij ich uwagę dbając o to, żeby twój wóz prezentował się nienagannie. W zależności o wieku auta oraz tego, jak o niego dbałeś wcześniej, zależeć będzie ile czasu i wysiłku będzie cię to kosztować. W przypadku młodych samochodów do odświeżenia lakieru wystarczy mleczko lub pasta lekkościerna, które nakładamy po wcześniejszym umyciu i dokładnym osuszeniu karoserii. Jeśli lakier jest zbyt stary, by nadać mu elegancki połysk, konieczna może okazać się wizyta u lakiernika. Poza karoserią warto zwrócić uwagę na stan pozostałych elementów nadwozia, czyli wszelkich plastików i gum – zderzaka, listwy bocznej, uszczelek, chlapaczy, nadkoli – oraz oczywiście kół. Do ich pielęgnacji używamy specjalnych preparatów.

Rdza – jak sobie z nią poradzić?

Bez wątpienia jednym z największych wrogów twojego samochodu będzie rozwijające się na elementach metalowych rdza. Nie tylko brzydko wygląda, z daleka odstraszając potencjalnych kupców, ale również znacząco osłabia wytrzymałości konstrukcji auta. Możemy pozbyć się jej na kilka sposobów – w ekstremalnych sytuacjach możemy to zrobić, wymieniając przeżarte rdzą elementy na nowe. Rozwiązanie to jest jednak drogie, z kolei usuwanie już powstających ogniska rdzy pożera mnóstwo czasu. Najlepszym wyjściem jest odpowiednia profilaktyka, czyli niedopuszczanie do rozwijania się korozji. Możemy to osiągnąć poprzez zastosowanie preparatu Rust Stop. Może być on stosowany nawet na już istniejących ogniskach korozji w celu zahamowania ich rozwoju.

Zajrzyj do środka

Wnętrze auta jest równie ważne, o ile nie ważniejsze niż sama karoseria. Sprzątanie wnętrza zaczynamy od dokładnego odkurzenia wszelkich zakamarków – dopiero gdy usuniemy zanieczyszczenia takie jak okruchy i kurz, możemy ocenić, czy konieczne stanie się pranie tapicerki. Pamiętajmy, że do prania tkanin i skóry używamy osobnych preparatów – to samo dotyczy elementów plastikowych i drewnianych, wchodzących w skład deski rozdzielczej. Po wszystkim warto użyć preparatów nabłyszczających do drewna bądź plastiku.

A co z silnikiem?

Czy silnik myjemy tak samo jak resztę samochodu? Wielu klientów nieufnie podchodzi do tego, ponieważ na czystym silniku nie widać wad takich jak przecieki – jeśli wyszorujemy silnik do czysta, potencjalny kupiec może pomyśleć, że chcemy coś ukryć.