Wtryskarka Przedsiębiorca
25 listopada 2020

Przygotowanie i nadzorowanie produkcji wtryskowej. Największe wyzwania organizacyjne.

Wtryskarka to urządzenie pozwalające na mechaniczną obróbkę przedmiotów, do których produkcji wykorzystuje się tworzywo sztuczne. Maszyna wtryskująca pozwala na stworzenie dowolnego kształtu termoplastycznego lub termoutwardzalnego – wszystko dzięki zastosowaniu odpowiedniej formy. Obsługa sprzętu wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia oraz zapoznania się ze sposobem jego działania.

Jakie zadanie ma operator nowoczesnej wtryskarki?

Produkcja z wykorzystaniem maszyny wtryskowej w znacznej mierze pozwala na przyspieszenie całego procesu – niezależnie od tego, jakie elementy powstają w danej firmie. Urządzenie wymaga jednak obsługi przez operatora, który dysponuje odpowiednim przeszkoleniem w zakresie obsługi konkretnego modelu. Taki fachowiec podczas swojej pracy musi zwracać szczególną uwagę między innymi na:

  • przygotowanie mieszanki tworzywa,
  • uruchomienie i kontrolowanie wtryskiwanego materiału,
  • regularne sprawdzanie stanu form,
  • sporządzanie dokumentacji technologicznej,
  • kontrolowanie urządzeń sterowniczych,
  • sprawdzanie jakości powstałych produktów,
  • reagowanie na zaobserwowane nieprawidłowości podczas procesu wytwarzania wyprasek.

Operator wtryskarki odpowiedzialny jest za obsługę oraz nadzorowanie jej pracy, co pozwala na formowanie dowolnych kształtów z tworzywa sztucznego – zależnie od zastosowanej formy. Osoba pracująca na tym stanowisku obsługuje również dodatkowe sprzęty pomocnicze, których zadaniem jest dostarczanie między innymi potrzebnego do produkcji materiału, czy odbiór już gotowych wyprasek – zauważa specjalista z firmy Agamon.

Jakie rodzaje wtryskarek do tworzyw sztucznych dostępne są obecnie?

Zarówno przygotowanie jak i nadzorowanie pracy wtryskarki powinno uwzględniać przede wszystkim rodzaj urządzenia, z jakim pracuje fachowiec. Wyróżnia się wtryskarki posiadające system wczesnego uplastycznienia oraz warianty ślimakowe, czy tłokowe. W przypadku przedsiębiorstw nastawionych na produkcję w dużych ilościach najczęściej stosowanym rodzajem wtryskarki jest ta o charakterze ślimakowym. Dokładna ilość wtryskanego materiału jest w tym przypadku regulowana za pomocą siłownika hydraulicznego. Niezwykle istotnym elementem konstrukcyjnym jest sam ślimak pozwalający na przekształcenie materiału w stan płynny. Najnowocześniejsze maszyny produkcyjne oferują niezwykłą precyzję wykonania, przez co często wykorzystywane są między innymi przy produkcji komponentów samochodowych.

Wtryskarki wyposażone w system wstępnego uplastyczniania materiału to jedne z najbardziej zaawansowanych technicznie urządzeń. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykonanie wtrysku – szybko, skutecznie i co najważniejsze, odbywa się to pod dużym ciśnieniem. Właśnie z tego względu wtryskarki niezależnie od rodzaju muszą być obsługiwane przez specjalistów, z odpowiednim przygotowaniem Wówczas można być pewnym bezpieczeństwa i otrzymanie wysokiej jakości podczas produkcji.