Bez kategorii, Przedsiębiorca
17 lutego 2019

Przygotowanie roweru do sezonu, czyli kompleksowy serwis

Jazda na rowerze sprawia wiele radości, jednak jednoślad musi być optymalnie przygotowany nawet do intensywnej eksploatacji. Z tego względu niezbędne jest regularne serwisowanie jednośladu. Szczególnie ważnym okresem jest powrót cieplejszych dni – wielu rowerzystów nie decyduje się na jazdę dwukołowcem zimą, dlatego po kilku miesiącach warto sprawdzić stan techniczny roweru i jego najważniejsze podzespoły.

Mocne hamulce

W zależności od typu zamontowanych hamulców w rowerze sprawdzanie ich stanu przebiega w inny sposób. Najprostsze i wciąż często spotykane w popularnych rowerach górskich są hamulce typu V-brake. W ramach kompleksowego serwisu zostaną sprawdzone linki hamulcowe, które prowadzą do klamek znajdujących się przy kierownicy oraz zacisków przy kołach. Warto również zwrócić uwagę na stan klocków hamulcowych. Sprawdzenie układu hamulcowego jest też niezwykle istotne przy hamulcach tarczowych.

W tym wypadku stosowane są dwa rodzaje – mechaniczne oraz hydrauliczne. Za działanie pierwszych odpowiada stalowa linka, drugich zaś – specjalny płyn hamulcowy. Warto przed rozpoczęciem długich wycieczek w sezonie letnim sprawdzić jego poziom, czym zajmą się specjaliści z serwisu rowerowego. Jednym z nich jest Bart-Pol sp. z o.o. – sklep i serwis rowerowy, który od wielu lat świadczy kompleksowe usługi dla rowerzystów. Obejmują one pełną regulację hamulców i sprawdzenie ich stanu, co jest ważnym elementem przygotowania jednośladu do jazdy po kilku miesiącach nieużytkowania. Na co jeszcze zwrócą uwagę fachowcy?

 

Rower kompleksowo przygotowany

Na rowerze nierzadko pokonywane są setki, a nawet tysiące kilometrów. Musi być więc on w doskonałym stanie technicznym. Kilkumiesięczna przerwa w eksploatacji może spowodować obniżenie jakości działania np. amortyzatorów. W takiej sytuacji niezbędne jest przesmarowanie goleni specjalnym środkiem. W ramach serwisu specjaliści zapewniają także odpowiednie smarowanie innych istotnych elementów, w tym m.in. łańcucha. Przed smarowaniem wszelkie podzespoły powinny być jednak dokładnie wyczyszczone.

W ramach serwisu dokładnie czyszczona jest kaseta, przerzutki i mechanizm korbowy. Bardzo ważne jest, by te elementy funkcjonowały sprawnie i efektywnie, co zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale też spory komfort podczas jazdy. Przerzutki zostaną również przez specjalistę precyzyjnie wyregulowane, dzięki czemu zmiana biegów odbywać będzie się płynnie i bez oporów. Kompleksowy serwis rowerów to także sprawdzenie opon, które są niezwykle istotnym elementem dwukołowca. Wszelkie pęknięcia czy uszkodzenia kwalifikują ogumienie do zmiany, a brak odpowiedniego ciśnienia wpływa negatywnie na bezpieczeństwo i wygodę. Warto zatem przed rozpoczęciem sezonu letniego oddać rower do renomowanego serwisu, który sprawdzi wszystkie najważniejsze podzespoły jednośladu.