Przedsiębiorca
24 stycznia 2017

Przygotowywanie gruntu pod fundamenty

„Od piwnicy aż po dach, niech radośnie rośnie gmach…” śpiewali wokaliści Chóru Czejanda w latach 50. XX wieku. Nie bez powodu elementy, o których mowa w podanej frazie, występują w takiej kolejności. To właśnie prace ziemne są najważniejsze dla powstania nowego budynku. Postawienie fundamentów to pierwszy etap do wzniesienia wymarzonego domu.

Przygotowanie gruntu

Przygotowywanie wykopów pod fundamenty warto zacząć w określonym czasie – najlepiej między kwietniem a październikiem. Wybranie akurat tych miesięcy ma istotne znaczenie ze względu na korzystne warunki pogodowe (istotna jest odpowiednia temperatura). Należy pamiętać także o tym, aby dokładnie wytyczyć obrys budynku, dzięki czemu wszystkie prace będą zgodne z projektem. Warto w tym celu zatrudnić specjalistów, którzy pozwolą właścicielom budynku na zaoszczędzenie czasu przy sprawdzaniu poprawności prac wykonywanych przez ekipę. Wszelkie nieprawidłowości, a nawet niewielkie odchylenia, mogą mieć fatalne skutki dla zachowania zgodności projektu z efektem końcowym. Dlatego warto zaufać specjalistom z tej dziedziny, którzy pomogą wybrać korzystne rozwiązania i spełnią oczekiwania klientów. Zaś poprawne wykonanie prac nie zakłóci późniejszych projektów. Istotną kwestią jest także wymagany sprzęt. Wynajęcie firmy pozwoli inwestorom na oszczędność czasu związaną z wyszukiwaniem i wynajmowaniem pojedynczych narzędzi. Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Phumabud: Dysponujemy niezbędnym sprzętem o parametrach technicznych zapewniających wysoką jakość oraz szybkie tempo prowadzonych robót. Po zaakceptowaniu projektu oraz kosztów, „wchodzimy” na budowę zgodnie z wcześniej ustaloną datą i dostarczamy wszystkie niezbędne materiały.

Realizacja prac

Bardzo istotne w pracach początkowych jest przygotowanie i zabezpieczenie terenu budowy, co zapewni usprawnienie robót, a także bezpieczeństwo pracowników. Aby zająć się realizacją pierwszych prac budowlanych, zalecane jest przeprowadzenie badań dotyczących wytrzymałości gruntu. Pomoże to w wyznaczeniu głębokości fundamentów. Po wykonaniu takiej analizy należy wyrównać teren, na którym ma zostać postawiony budynek. Wstępnie usuwa się humus – roślinną warstwę ziemi – aby zapobiec namnażaniu się grzybów oraz osiadaniu obiektu. Następnie przy użyciu specjalistycznego sprzętu, powinno się wyrównać działkę i usunąć wszelkie nierówności terenu.

Zgodność z projektem

Kolejny etap polega na zaznaczeniu krawędzi podbudowy przez geodetę i wykonaniu wykopów do głębokości osadzenia fundamentów. Po ich wylaniu i osadzeniu, a także po założeniu instalacji podziemnych, należy zasypać wnętrze rozkopu. Specjaliści podkreślają, że w tym celu, warto stosować materiały o odpowiedniej przepuszczalności.