pudełka z kartonu Przedsiębiorca
20 października 2020

Pudełka kartonowe jedno- i dwuczęściowe. Porównanie

Pudełka z kartonu i tektury są najbardziej rozpowszechnionym, wygodnym, a przy tym wyróżniającym się niską ceną rodzajem opakowań. Korzysta się z nich zarówno przy pakowaniu produktów przemysłowych, jak i żywności czy ubrań. Mogą służyć do ochrony poszczególnych towarów, a także większej ich ilości, również mających własne opakowania jednostkowe. Jednym z częściej stosowanych podziałów pudeł z kartonu jest rozróżnienie na jedno- i dwuczęściowe.

Najczęściej stosowane rodzaje pudełek kartonowych

Pudełka kartonowe są najważniejszym rodzajem opakowań używanych zarówno jako jednostkowe, czyli służące do umieszczania produktów przeznaczonych bezpośrednio dla nabywcy, jak i zbiorczych, które wykorzystuje się do przewożenia większych ilości towarów. Zaletą pudeł wykonywanych z kartonu lub tektury jest ich niewielka masa, wysoka wytrzymałość oraz możliwość nadania im atrakcyjnego wyglądu. Opakowania tego rodzaju mogą być w niemal dowolny sposób zadrukowane, ozdobione na wiele różnych sposobów i swobodnie ukształtowane. Pudła kartonowe to nie tylko tradycyjne sześciany, ale również bardziej złożone formy i konstrukcje od jednoczęściowych paletek transportowych do ustawiania różnych towarów aż po specjalne nosidła do butelek, np. popularne wielopaki. Liczącą się zaletą pudełek i opakowań z kartonu jest to, że łatwo poddać je recyklingowi, przez co nie stanowią obciążenia dla środowiska naturalnego – wylicza przedstawiciel firmy WOK, która specjalizuje się w produkcji opakowań z kartonu i tektury.

Opakowania jednostkowe są zwykle wykonywane z nieco cieńszych kartonów, choć sztywnych i wytrzymałych, najczęściej o wysokiej jakości, ze względu na możliwość umieszczania na nich estetycznych nadruków. Dzięki temu pudełko może być elementem strategii marketingowej, podnosząc atrakcyjność towaru, prezentując różne hasła reklamowe, atrakcyjną grafikę czy przyciągające uwagę kolory. Ważna jest możliwość stosowania oznaczeń przydatnych przy sprzedaży – kodu kreskowego, numeru czy innej potrzebnej charakterystyki, jak również informacji przeznaczonych dla klienta: składu, zastosowania labo ważnych parametrów towaru. Opakowania jednostkowe są często dodatkowo uszlachetniane – lakierowane lub pokrywane przezroczystą folią. Można na nich wykonywać złocenia czy przetłoczenia poprawiające ich wygląd.

Opakowania zbiorcze to najczęściej pudła będące ochroną w czasie transportu, które mają zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zawierać dane ważne z punktu widzenia logistyki. Tego rodzaju opakowania są zwykle robione z tektury falistej, co gwarantuje dobrą odporność na uderzenia, wgniecenia, a nawet warunki atmosferyczne. Ich stosowanie pomaga w przenoszeniu całych partii towaru, ułatwia magazynowanie oraz rozstawianie produktów na półkach.

Podział opakowań na zbiorcze i jednostkowe jest jednak tylko jednym z możliwych. Poszczególne produkty różnią się nie tylko przeznaczeniem, ale także swoją konstrukcją. Do najważniejszych typów pudeł kartonowych należą jedno- i dwuczęściowe.

Pudełka klapowe, fasonowe i teleskopowe – charakterystyka

Różna konstrukcja pudeł kartonowych pozwala na lepsze dopasowanie ich do potrzeb klientów oraz pełnionych przez nie funkcji. Wśród pudełek jednoczęściowych możemy wyróżnić dwie bardzo liczne grupy, obejmujące pudła klapowe oraz pudła fasonowe, które łączy to, że są wykonane z jednego kawałka kartonu lub tektury, a następnie złożone, sklejone lub zszyte w taki sposób, że zyskują potrzebną formę przestrzenną. Pudła dwuczęściowe to przede wszystkim konstrukcje klapowe.

Jeśli chodzi o pudła klapowe to są najczęściej wykorzystywanym rodzajem opakowań zbiorczych. Mają postać odpowiednio wyciętego kawałka tektury, połączonego na obwodzie, który jest zagięty w taki sposób, że tworzą go cztery prostokąty. Przeciwlegle elementy mają tu takie same wymiary. Przedłużenia boków są rozcięte w miejscach odpowiadających zagięciom. Tworzą więc charakterystyczne klapy, które dały nazwę temu rodzajowi pudełek. Klapy mogą być zagięte tak, by po jednej stronie utworzyło się dno, a po drugiej wieczko. Elementy dna są ze sobą często sklejane, łączone mechanicznie zszywkami a także zaklejane taśmami. Przy zamykaniu wieczek na ogół stosuje się oklejanie taśmą pakową.

Pudełka fasonowe to bardzo pojemna kategoria, która obejmuje opakowania o niemal dowolnym kształcie, które mogą być łączone zarówno w tradycyjne sześciany, jak i bardziej skomplikowane bryły. Ich wspólną cechą jest to, że powstają przez sztancowanie arkuszy kartonu i zazwyczaj są zbudowane tylko z jednego kawałka, a swoją formę zyskują dzięki odpowiedniemu składaniu albo sklejaniu. Wielką zaletą tego rodzaju pudełek jest to, że można dopasować ich kształt do dowolnej zawartości, a także wykonać wiele elementów dodatkowych – rączki, uchwyty, okienka pozwalające na wyeksponowanie zawartości, wszelkiego rodzaju otwory lub podpórki czy mocowania ograniczające przesuwanie się towaru wewnątrz opakowania. Taki rodzaj pudełek jest często wybierany na opakowania jednostkowe i na niektóre zbiorcze. W ten sposób powstają np. paletki do przenoszenia produktów mleczarskich czy tekturowe skrzynki na owoce lub warzywa.

Pudełka teleskopowe to klasyczne opakowania dwuczęściowe. Składają się z dwóch elementów mających boki i podstawę. Jeden z nich ma tak dobrane wymiary, że pełni funkcję dolnej części, czyli podstawy, w której znajdują się zapakowane przedmioty, a drugi nakładanego na górę wieczka. Wysokość obu części bywa różna – niekiedy jest taka sama i oba człony wsuwają się w siebie całkowicie, w innych przypadkach wieczko jest sporo niższe. Pudła teleskopowe mają szerokie zastosowanie. Używa się ich m.in. jako opakowań na buty i elementy garderoby i pudełek na słodycze, zwłaszcza czekoladki. Stosunkowo często pudełka o konstrukcji teleskopowej są wybierane przez producentów serów. W wielu przypadkach pudełka teleskopowe są wykorzystywane do kosmetyków albo biżuterii. Są popularnym sposobem pakowania tekstyliów – eleganckiej pościeli lub obrusów. Korzystają z nich producenci zabawek i gier planszowych. Opakowania tego rodzaju są zwykle używane jako jednostkowe, a ich wykorzystanie jako pudeł zbiorczych należy do rzadkości.