recykling toreb foliowych Przedsiębiorca
2 stycznia 2020

Recykling foliowych toreb – ile z nich można odzyskać?

Torebki foliowe są obecne w naszym życiu każdego dnia. Każdy człowiek sięga po nie w trakcie zakupów, nie zastanawiając się, gdzie finalnie, popularna reklamówka, zawędruje. Prawda jest taka, że torebki foliowe wyrzucone do zwykłego kosza będą się w nim rozkładać i wpływać na środowisko przez długie lata. Z tego powodu tak ważny jest recykling torebek foliowych. Można z nich wyprodukować wiele produktów, które znów będą służyć każdemu z nas.

Proces tworzenia torebek foliowych nie należy do skomplikowanych. Producenci torebek są w stanie wytworzyć foliówkę w zaledwie jedną sekundę. Mniej więcej tyle samo zajmuje jej wyrzucenie. Pomimo tego, że każdy z nas wie o szkodliwości foliowych torebek, to i tak w Polsce zużywa się ich 6 milionów rocznie. Producenci torebek foliowych tworzą ich jeszcze kilka razy więcej. Tak ogromna ilość zużywanych foliówek wynika często z lenistwa. Idąc na zakupy, nie zabieramy ze sobą toreb wielokrotnego użytku, tylko sięgamy po znane i dostępne foliówki. Od jakiegoś czasu w Polsce wprowadzono opłaty za plastikowe torebki. Mimo tego liczba wyrzucanych torebek foliowych nie maleje. Dlatego właśnie niezwykle istotny jest ich prawidłowy recykling.

Produkty powstające z torebek foliowych

Torebki foliowe to surowce wtórne. Mogą być więc one przerabiane po raz kolejny. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu torebek foliowych możliwe jest uzyskanie z nich nowych produktów. Producenci torebek foliowych coraz częściej tworzą swoje produkty z odzyskanych materiałów. Jak mówi specjalista z firmy tworzącej torebki foliowe pakwit.pl: ,,Foliówki mogą być przerabiane na granulat, który jest wykorzystywany do tworzenia produktów z polietylenu. Jest on jedynie niewiele gorszy od oryginalnego produktu. Dzięki przetworzeniu torebek możliwe jest też uzyskanie nowych worków na śmieci, skrzynek, ogrodzeń czy balustrad.” Torebki foliowe mają także swoje zastosowanie w modzie. Najbardziej znani projektanci z całego świata tworzą kolekcje stworzone w pełni z odzyskanych materiałów.

Jak sortować torebki foliowe?

Tworzywa sztuczne poddaje się recyklingowi.  Duże ilości zgromadzonych materiałów można sprzedać do skupu, gdzie przeprowadzą recykling tworzyw sztucznych jak należy. Z małych ilości materiałów można produkować własne ozdoby. Jeśli jednak nie mamy żadnej z tych możliwości, możemy po prostu zająć się segregacją torebek foliowych. Ponieważ są one wytworzone z tworzyw sztucznych, należy je wyrzucać do żółtego pojemnika.