Przedsiębiorca
29 marca 2018

Regeneracja filtrów DPF w najlepszych warsztatach samochodowych

Filtry DPF, czyli suche filtry cząstek stałych, składają się czujnika ciśnienia, czujnika temperatury czy szerokopasmowej sondy lambda – korpusowej konstrukcji ze stali nierdzewnej. Ich działanie ma na celu ograniczenie emisji cząstek stałych takich jak sadza, która składa się z węglowodorów, węgla, tlenków siarki i metali, wody, a także z siarczanów. Dowiedz się gdzie i kiedy, a także, dlaczego powinno się regenerować filtry DPF.

Filtry DPF

Filtry DPF zwane suchymi filtrami cząstek stałych mają za zadanie chronić kierowcę, a także środowisko przed niebezpiecznymi związkami rakotwórczymi emitowanymi przy spalaniu paliwa. Ich zastosowanie pozwala również na zmniejszenie zużycia paliwa, a także na lepsze osiągi silnika. Ważne jest regularne regenerowanie filtrów DPF, o czym powinni w szczególności pamiętać kierowcy samochodów z silnikiem dieslowym, które wykorzystywane są do jazdy miejskiej. Pokonywanie krótkich dystansów powoduje bowiem zapychanie się filtrów sadzą. Polecane jest zatem nie tylko regenerowanie filtrów, ale również oczyszczanie ich poprzez użytkowanie samochodu na dłuższych dystansach.

Gdzie i kiedy regenerować filtr DPF?

Filtr DPF powinien być regenerowany po zapaleniu się kontroli „check engine” na desce rozdzielczej. Pamiętaj jednak, że nie jest to sygnał ostrzegawczy, ale informacja o tym, że filtr nie jest już wydajny, a jego dalsze eksploatowanie może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko samego filtra, ale również silnika samochodu. Jako wyznacznik terminu regeneracji filtra DPF można przyjąć również przebieg. Mechanicy rekomendują serwis tego podzespołu samochodowego co 80/100 tysięcy kilometrów. Warto wiedzieć, że nie każdy warsztat samochodowy jest przygotowany na wykonanie prac związanych z regeneracją DPF. Zawsze wybieraj zakłady mechaniki pojazdów, które wyposażone są w specjalistyczny sprzęt. Takim warsztatem jest Auto Serwis Bielat, który posiada nowoczesny piec indukcyjny, umożliwiający przywrócenie filtrom DPF ich fabrycznych własności technicznych oraz użytkowych. Wykorzystanie pieców indukcyjnych to również dbanie o środowisko – proces obiegu zamkniętego nie powoduje emisji do środowiska niebezpiecznych cząstek.

Dlaczego regeneracja filtra DPF jest tak ważna?

Regeneracja i oczyszczanie filtra DPF ma wiele zalet – zarówno użytkowych dla Twojego samochodu, jak i ekonomicznych. Najważniejszą z nich jest zapewnienie stałej oraz wysokiej mocy silnika. Niedrożne filtry DPF są przyczyną bardzo rozległych uszkodzeń samochodu, co spowodowane jest wymuszeniem na sterowniku silnika większego dawkowania paliwa – ma to na celu podwyższenie temperatury gazów wylotowych, a w rezultacie spalenie cząstek sadzy. Niedrożny filtr DPF powoduje również olbrzymie nagromadzenie właśnie sadzy, a także popiołu w misce olejowej. W ten sposób olej silnikowi jest rozrzedzany i posiada mniejsze właściwości smarne – konsekwencją jest zatarcie silnika. Warto wiedzieć ponadto, że regeneracja filtrów DPF chroni kierowców przed koniecznością ich wymiany. Nowy filtr DPF kosztuje kilka tysięcy złotych!