Przedsiębiorca
30 listopada 2018

Regeneracja tonerów – czy to się opłaca?

Regenerowanie tonerów jest sposobem na oszczędzanie i dbanie o ekologię. Dając tonerowi drugie życie możemy sporo zaoszczędzić, a także zadbać o środowisko naturalne. Jest to praktyczne i bezpieczne rozwiązanie. Nowoczesne metody regeneracji sprawiają, że uzupełnione tonery mają niemal taką samą wydajność jak nowo zakupione. Ponadto, decydując się na regenerację tonera, nie tracimy gwarancji na drukarkę.

Podstawowe informacje o regeneracji tonerów

Musimy mieć świadomość, że tonerów nie można regenerować bez końca. Są modele, które regeneracji można poddawać nawet kilkanaście razy, a są też takie, które napełniać będziemy mogli tylko 3-4 razy. Wszystko zależy od jakości kartridża – im jest lepszy, tym dłuższa będzie jego żywotność. Na rynku istnieją również tonery, których regenerować nie można wcale, dlatego jeśli planujemy oszczędnie eksploatować nasz sprzęt drukujący, warto jest zaopatrzyć się w wysokiej jakości tonery, które niskim kosztem będzie można regenerować, unikając konieczności zakupu nowych. Trzeba pamiętać, aby toner, który chcemy poddać regeneracji nie był wykorzystany do ostatniej kropli tuszu. Do regeneracji należy oddać go przed ostatecznym zużyciem. Ostatki tuszu mogą bowiem zaschnąć i zablokować głowicę, co uniemożliwi jej wyczyszczenie i napełnienie kartridża.

Na czym polega regeneracja tonera?

Regenerację tonera zaczyna się od rozebrania kasety drukującej na części. Cały proces regeneracji wymaga dużej precyzji i dobrej znajomości budowy tonerów. Toner należy bardzo dokładnie oczyścić z pozostałego proszku. Następnie wymienia się zużyte części mechaniczne, jak zawleczki, sprężynki, uszczelki itp. W ostatnim etapie uzupełnia się kasetę proszkiem i wykonuje test wydruku. Toner po regeneracji ma równie wysoką jakość i wydajność jak nowo zakupiony, a cena regeneracji bywa nawet 70% niższa niż koszt zakupu nowego tonera.

Czy warto samodzielnie regenerować toner?

Aby regeneracja tonera była skuteczna i przyniosła zadowalające rezultaty, powinna być wykonana przez profesjonalistów. Cały proces jest dość złożony i wymaga sporej wiedzy oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Nie bez znaczenia jest również to, jakie materiały eksploatacyjne zostaną użyte podczas regeneracji. Aby zapewnić sobie długą żywotność tonera i wysoką jakość wydruków, warto jest zgłosić się do specjalistycznych punktów usługowych.

Na Śląsku godną polecenia firmą jest Andromeda z Gliwic, która zajmuje się sprzedażą i regeneracją tuszów oraz tonerów. Jej pracownicy mogą pochwalić się szeroką wiedzą z zakresu technologii drukarskich. Firma podejmuje się regeneracji tonerów od takich producentów, jak m.in. HP, Brother, Lexmark, Canon, Dell, Samsung, Konica Minolta, Xerox, Oki, Nashuatec, Gestetner, Ricoh czy też Kyocera Panasonic.