Zbiorniki polipropylenowe Przedsiębiorca
8 listopada 2021

RLM w kontekście oczyszczania ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to jeden z najlepszych, a zarazem najbardziej opłacalnych sposobów zagospodarowywania ścieków na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do systemu kanalizacji. Jest ona nie tylko tańsza niż tradycyjne szambo, ale także w pełni ekologiczna i prosta w obsłudze. By dobrze pasowała do potrzeb konkretnego budynku, należy jednak pamiętać o prawidłowym dostosowaniu jej wydajności oraz wielkości.

RLM – co to takiego?

Jednym z parametrów branych pod uwagę przy określaniu wielkości oczyszczalni ścieków w obiektach innych niż domy mieszkalne jest RLM, czyli Równoważna Liczba Mieszkańców. Pozwala on na podanie możliwości instalacji przez porównanie jej do systemu zamontowanego w budynku zamieszkiwanym przez wskazaną liczbę osób. RLM definiuje się przez podanie wskaźnika BZT5 dla ilości 60 g tlenu na dobę – jest to ilość tlenu, która pozwoli na utlenienie wszystkich związków organicznych znajdujących się w konkretnej objętości ścieków w ciągu 5 dni. BZT (Biochemiczne Zapotrzebowanie na Tlen) jest jednym z parametrów pokazujących podatność ścieków na oczyszczanie biologiczne.

Jak dobrać wielkość oczyszczalni do potrzeb?

W przypadku oczyszczalni przydomowych wielu producentów podaje dla ułatwienia wyboru także ich RLM, choć parametr ten został stworzony z myślą o porównywaniu znacznie większych obiektów. W takim przypadku obliczenia są nieco prostsze niż standardowe – zamiast mnożyć przyjmowaną średnią ilość ścieków generowanych przez jedną osobę przez liczbę użytkowników oraz czas, w jakim ścieki pozostają w zbiorniku oczyszczalni, wystarczy posłużyć się danymi podanymi przez producenta określającymi RLM. Parametr RLM jest też pomocny przy wyznaczaniu koniecznej długości drenażu rozsączającego. Przyjmuje się, że 1 RLM odpowiada 12 metrów bieżących drenażu. Dla oczyszczalni z RLM 4 całkowita długość powinna więc wynieść około 48 metrów, a dla RLM 6 będzie to już 72 metry.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę oczyszczalni ścieków?

Podstawowa korzyść z budowy oczyszczalni ścieków to niższy koszt eksploatacji budynku w porównaniu z korzystaniem z szamba szczelnego. W przypadku oczyszczalni odchodzi konieczność płacenia za wywóz ścieków – z oczyszczalni należy jedynie okresowo wywozić powstający w niej osad, będzie to jednak potrzebne znacznie rzadziej.

Oczyszczalnie przydomowe wysokiej jakości oferuje firma Bio Eden. Dostarcza zarówno oczyszczalnie biologiczne, jak i biologiczno-chemiczne, a także szamba ekologiczne i szczelne oraz zbiorniki do zbierania deszczówki.