aparat-na-zeby Przedsiębiorca
4 października 2018

Rodzaje aparatów na zęby

Wady zgryzu mają nad chociażby wadami postawy tę przewagę, że można je z powodzeniem korygować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, przywracając im nie tylko piękny, lecz przede wszystkim zdrowy uśmiech. Do wyboru mamy wiele aparatów na zęby, różniących się między innymi konstrukcją i materiałem wykonania, a co za tym idzie – również widocznością czy „łatwością obsługi” oraz oczywiście ceną. Jakie rozwiązania możemy wziąć pod uwagę?

Podstawowy podział polega na rozróżnieniu aparatów ruchomych i tych mocowanych na stałe. Do pierwszej grupy należą zaś akrylowo-metalowe aparaty wyjmowane, stosowane głównie u dzieci i przy łagodniejszych wadach zgryzu, a także specjalne przezroczyste nakładki, które stanowią obecnie jeden z najgorętszych trendów w ortodoncji.

Modne nakładki

Pacjent otrzymuje trzy różniące się twardością komplety takich nakładek, które wymienia co mniej więcej cztery tygodnie, w miarę przemieszczania się zębów w pozycję docelową. Jest to rozwiązanie wysoce estetyczne i niesprawiające większych problemów natury higienicznej, ale też dedykowane osobom zdyscyplinowanym, które będą pamiętać o konieczności noszenia nakładek przez kilkanaście godzin dziennie i stosować się również do innych zaleceń ortodonty. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nakładki te mogą sobie nie poradzić z niektórymi problemami, takimi jak choćby zgryz krzyżowy.

Klasyczne i uniwersalne

Praktycznie każdą wadę natomiast da się wyleczyć przy użyciu tradycyjnego aparatu metalowego składającego się z tzw. zamków, na stałe przymocowanych do zębów i połączonych metalowymi łukami przez specjalne ligatury. Te ostatnie wymienia się na każdej wizycie – można przy tym zmieniać ich kolor, co czyni leczenie ortodontyczne bardziej atrakcyjnym zwłaszcza dla młodych pacjentów.

Zwiększona estetyka

Aparat stały może być mniej widoczny, jeśli niektóre elementy metalowe zastąpione zostaną ceramicznymi (inaczej: porcelanowymi) albo szafirowymi, które są bardziej wytrzymałe i najlepiej prezentują się na tle zębów o śnieżnobiałej barwie – mówi specjalista z warszawskiej przychodni stomatologicznej Ferreus.

Szybciej i wygodniej

Ciekawym rozwiązaniem jest też aparat samoligaturujący. Ligatury w tym przypadku zastąpiono specjalną metalową klapką, cała konstrukcja zaś umożliwia nie tylko zwiększenie komfortu leczenia, ale też skrócenie czasu jego trwania, przy jednoczesnym wydłużeniu odstępów pomiędzy kolejnymi wizytami w gabinecie ortodontycznym.