badania-instalacji-gazowej Przedsiębiorca
17 sierpnia 2018

Rodzaje badań systemów instalacji gazowych

Obecnie instalacje gazowe LPG i silniki je zasilające stają się coraz bardziej skomplikowane. Jak działają układy od I do V generacji? W jakich samochodach warto je stosować, aby jazda na gaz była po prostu opłacalna? Wszystkie instalacje wymagają przy tym odpowiednich badań i kontroli. Jakie zatem rodzaje badań systemów instalacji gazowych można wymienić?

Instalacje LPG I generacji

Najstarszym i najprostszym typem instalacji LPG są instalacje gazowe I generacji. Nie posiadają one elementów elektronicznych. Działają w oparciu tylko o prawa mechaniki i fizyki. Stosowane są w samochodach z lat 70. i 80. XX wieku. Instalacje II generacji pozwalają już na regulację składu mieszanki. Przeznaczone są do silników starszej generacji, ale posiadają wtrysk benzyny i sondę lambda. Można je montować również w samochodach wyposażonych w katalizator. Najmniej popularnym typem instalacji gazowych są instalacje III generacji. Dzisiaj trudno je spotkać na rynku, który zdominowały nowoczesne systemy sekwencyjne.

Instalacje LPG IV i V generacji

Obecnie najczęściej stosuje się instalacje LPG IV generacji, które zwane są również instalacjami sekwencyjnymi. W tym przypadku zastosowano taką ilość wtryskiwaczy gazu, ile cylindrów ma silnik. Montuje się je w kolektorze dolotowym. Instalacje tego rodzaju posiadają filtr gazu w fazie lotnej. Instalacje gazowe V generacji pozwalają z kolei na wtrysk gazu w fazie ciekłej do kolektora dolotowego. Po raz pierwszy zastosowała je holenderska firma Vialle. Rozszerzeniem systemu V generacji jest instalacja gazowa generacji VI. To jednak określenie nieformalne.  W tym przypadku gaz podawany jest w fazie ciekłej przez wtryskiwacze benzynowe.

Badania i przeglądy

Bez względu na rodzaj zastosowanej instalacji, każdy system LPG potrzebuje regularnych badań i przeglądów. Takimi badaniami zajmują się firmy wyspecjalizowane w dziedzinie instalacji gazowych, takie jak na przykład Auto Gaz Śląsk. Obecnie coraz częściej do projektowania instalacji i elementów przeznaczonych dla LPG i nie tylko wykorzystuje się nowoczesne oprogramowanie. Projektowanie obejmuje przygotowanie modelu przestrzennego i dokumentacji technicznej. Wykonywane są analizy ruchowe, które mają wykryć ewentualne kolizje elementów ze sobą współpracujących. Oprócz tego przeprowadza się obliczenia wytrzymałościowe statyczne oraz dynamiczne przy wykorzystaniu metody elementów skończonych. Obliczenia wytrzymałościowe zbiorników ciśnieniowych mają na celu optymalizację parametrów geometrycznych i optymalizację doboru metalu. Wyniki badań przedstawia się potem na wykresach czy mapach graficznych.