Chłodziarka do banku krwi Przedsiębiorca
29 stycznia 2022

Rodzaje chłodziarek laboratoryjnych

Próbki tkanek i komórek stanowią podstawę badań prowadzonych w różnego rodzaju laboratoriach – medycznych, farmaceutycznych, genetycznych i wielu innych. Materiały tego typu muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, by zapobiegać ich rozkładowi. Dlatego niezbędnym elementem wyposażeniem wielu placówek badawczych są chłodziarki.  Oto kilka z ich rodzajów.

Czym są chłodziarki?

Chłodziarki laboratoryjne to specjalistyczne urządzenia, które dzięki wbudowanej aparaturze oraz izolacji są w stanie utrzymywać w swoim wnętrzu temperaturę niższą, od temperatury otoczenia. Należy pamiętać, że chłodziarki i zamrażarki – wbrew powszechnemu przekonaniu – to odrębne kategorie sprzętu laboratoryjnego. Zgodnie z nazwą chłodziarki służąc do chłodzenia, co znaczy, że temperatura przez nie generowania nie spada poniżej 0 stopni C – zazwyczaj utrzymuje się w przedziale od około 2 do około 14-15 stopni. Zamrażarki to urządzenia przeznaczone do mrożenia, czyli przechowywania materiału organicznego w temperaturze poniżej 0 stopni. Najwydajniejsze urządzenia z tej kategorii są w stanie obniżać temperaturę do poziomu około -80 stopni.

Szeroki wybór chłodziarek oraz zamrażarek laboratoryjnych znajdziemy w ofercie firmy PHCBI.

Chłodziarki do banków krwi

Krew to cenny surowiec, wykorzystywany nie tylko w badaniach laboratoryjnych, ale również w czasie ratujących życie operacji. Dlatego tak istotne jest przechowywanie jego zapasów przez tak zwane banki krwi. Od chłodziarek do krwi wymagane jest, by odpowiadały standardom technicznym ustalonym przez organizację AABB (Association for the Advancement od Blood & Biotherapies).

Chłodziarki farmaceutyczne

To urządzenia przeznaczone do przechowywania szczepionek, leków oraz innych wrażliwych na zmiany temperatury. Stanowią one ważny element wyposażenia nie tylko laboratoriów badawczych, ale również szpitali, punktów szczepień oraz aptek.

Technologia stojąca chłodziarkami laboratoryjnymi

Efektywność pracy chłodziarek laboratoryjnych wynika z ich zaawansowania technologicznego. Marka PHCBI to pionier w tej gałęzi produkcji – w jej produktach znaleźć można wiele opatentowanych rozwiązań, które gwarantują wysoką skuteczność chłodzenia. Kluczowe jest połączenie wydajnych sprężarek chłodniczych z nowatorskimi izolacjami, pozwalające utrzymać niską temperaturę przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej. Nad prawidłową pracą chłodziarek laboratoryjnych czuwają z kolei elektroniczne sterowniki – z ich pomocą programowanie urządzeń jest proste i intuicyjne.