Naprawa maszyny rolniczej Przedsiębiorca
20 lutego 2021

Rodzaje i budowy rozdzielaczy hydraulicznych

Rozdzielacze hydrauliczne występują w każdej instalacji hydraulicznej. Są niezbędnym elementem, który odciąża pompę w trakcie przerw pracy systemu. W razie nagłego braku przepływu w układzie rozdzielacz chroni pompę przed przeciążeniem. Pozwala również na sterowanie położeniem pompy w całym układzie. Rozdzielacze hydrauliczne to tak naprawdę zawory, które zostały zaprojektowane po to, aby umożliwiały sterowanie kierunkiem ruchu cieczy w układzie. Jakie są więc rodzaje rozdzielaczy?

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Istnieje kilka podstawowych podziałów rozdzielaczy, ale jednym z najważniejszych jest ten, który opiera się o rozwiązania konstrukcyjne. W takiej sytuacji rozdzielacze hydrauliczne dzielą się przede wszystkim na: suwakowe gniazdowe oraz iskrobezpieczne.

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rozdzielaczy hydraulicznych polegają przede wszystkim na budowie. W rozdzielaczach suwakowych cała praca wykonywana jest przez suwak, który porusza się wewnątrz cylindra. Jego pozycja umożliwia regulowanie przepływu cieczy roboczej, która znajduje się wewnątrz urządzenia. Suwak może być sterowany zarówno elektrycznie, jak i mechanicznie. Jeśli zostanie skierowany przez operatora w jedną stronę, to automatycznie ulegnie zablokowaniu przepływ w przeciwnym kierunku.

Rozdzielacze gniazdowe regulują ruch cieczy przez całą trasę przepływu za pomocą specjalnej kulki (zaworu) połączonego ze sprężynami. Operator decyduje o tym, czy kulka może całkowicie otworzyć lub zamknąć przepływ płynu. Jeśli natomiast chodzi o rozdzielacze iskrobezpieczne – to urządzenia, które można stosować w miejscach zagrożonych wysokim ryzykiem wybuchu. We wnętrzu rozdzielacza znajdują się tłoki wykonujące ruch w momencie, kiedy na cewce pojawi się napięcie.

Dlaczego rozdzielacze hydrauliczne to ważny element układu?

Bez rozdzielaczy hydraulicznych nie działałoby wiele urządzeń. Powszechnie stosuje się je w rolnictwie, maszynach przemysłowych, a także górniczych. Umożliwiają działanie wózków widłowych, tur prasy belowania, ładowaczy. Rozdzielacze hydrauliczne działają więc na zasadzie sterownika, którego rolą jest zarówno aktywacja, jak i zatrzymanie przepływu cieczy w układzie.

Jak mówi pracownik zakładu Hydrauliki Siłowej oferującej produkcję rozdzielaczy hydraulicznych: Dokonując zakupu rozdzielaczy hydraulicznych, nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Jest ona ważna, ale nie powinna ostatecznie decydować o zakupie. Rozdzielacze są elementami, które decydują o poprawności pracy całego układu. Warto więc wybierać te, które wykonane są w rzetelny sposób wykorzystujący odpowiednie technologie. Należy również pamiętać, że w układzie hydraulicznym znaczenie odgrywają wszystkie elementy systemu. Nie są to same rozdzielacze, ale również cylindry hydrauliczne, zasilacze oraz silniki.

Decydując się na zakup rozdzielacza hydraulicznego, należy skorzystać z oferty jedynie sprawdzonych firm zajmujących się ich produkcją i sprzedażą. Wysokiej jakości materiały użyte do ich produkcji, a także elementy poddane szczegółowej kontroli jakości to gwarancja niezawodnej pracy.