naprawa-autobusu Przedsiębiorca
4 lipca 2018

Rodzaje napraw powypadkowych autokarów

Autokary, to takie same pojazdy, jak każde inne uczestniczące w ruchu drogowym, a więc i im przytrafić się może wypadek skutkujący ich mniejszym lub większym uszkodzeniem. W przeciwieństwie jednak do samochodów osobowych, ich naprawa wiąże się ze znacznie większymi problemami. Takie duże pojazdy, podobnie jak i wszystkie inne samochody ciężarowe, wymagają specjalistycznego sprzętu, a także odpowiedniej wiedzy mechaników.

Najistotniejsze różnice pomiędzy naprawami samochodu osobowego a autokaru

Oczywistą i najbardziej widoczną różnicą między samochodem osobowym a autokarem jest wielkość. Z tego też względu już sam warsztat, w którym naprawia się autobusy, musi być znacznie większy, a i wszelkiego rodzaju podnośniki powinny być przystosowane do podnoszenia bardzo dużych ciężarów – na co zwraca nam uwagę mechanik z firmy EUROMASTER BUS SERVICE z Opola.

Współczesne europejskie autobusy, w przeciwieństwie do większości samochodów osobowych, mają zazwyczaj jednostki napędowe umieszczane z tyłu pojazdu. Ponieważ podzespoły te chronione są jedynie niezbyt grubą pokrywą i zderzakiem, to każde, nawet niezbyt mocne uderzenie w tył pojazdu najczęściej wiąże się z uszkodzeniem silnika i jego osprzętu. Ponieważ takie kolizje drogowe są dosyć powszechne na naszych drogach, stąd też naprawy silników w autokarach należą do najczęściej wykonywanych prac przy pojazdach, które uległy wypadkowi.

Na czym polega serwis i powypadkowe naprawy autokarów?

W istocie, poza wielkością oraz umieszczeniem silnika z tyłu pojazdu, inne podstawowe podzespoły autokaru są takie same jak w samochodach osobowych. Tak więc także i tutaj będziemy mieli do czynienia z układami: napędowym, hamulcowym, zawieszenia, kierowniczym, wydechowym, oraz klimatyzacją i instalacją elektryczną. Dodatkowym wyposażeniem autokaru bywa najczęściej układ pneumatyczny do otwierania i zamykania drzwi pojazdu. Z uwagi na powyższe, zarówno w przypadku serwisowania autokarów, jak i ich powypadkowych napraw mamy do czynienia z podobnymi czynnościami, które są wykonywane w stosunku do samochodów osobowych. Powypadkowe naprawy autokarów będą się więc tyczyły w dużej części napraw blacharki oraz silników i w mniejszym stopniu innych podzespołów. Natomiast rutynowe serwisowanie będzie tu obejmowało typowe czynności wiążące się z regulacją, smarowaniem, wymianą płynów, olejów oraz remontami zużytych lub wyeksploatowanych podzespołów.