Opakowania jednorazowe Przedsiębiorca
16 września 2021

Rodzaje opakowań jednorazowych

Opakowania jednorazowe są niezastąpione w wielu branżach związanych z handlem oraz gastronomią. Pozwalają na zabezpieczenie sprzedawanych towarów przed czynnikami zewnętrznymi – zanieczyszczeniami i wilgocią – a także chronią je przed rozsypaniem, ułatwiają transport i zapobiegają mieszaniu się produktów. Do najczęściej wykorzystywanych wyrobów tego rodzaju należą worki i torebki foliowe, torebki papierowe oraz pudełka z tektury.

Torebki i worki foliowe

Opakowania z cienkiej folii należą do najczęściej wykorzystywanych. Używa się ich do pakowania produktów miękkich i wilgotnych, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu, a także różnych substancji sypkich. Torebki foliowe będą niezastąpione przy sprzedaży mięsa, wędlin, nabiału oraz warzyw i owoców. Pakuje się w nie także różnego rodzaju produkty przetworzone od kiszonej kapusty i ogórków po surówki czy niektóre dania na wynos. Korzysta się z nich w przypadku ciast i pieczywa. Sprawdzają się przy towarach przemysłowych. Opakowania jednorazowe z folii polietylenowej służą także jako metoda na przenoszenie zakupów dzięki swej wytrzymałości i wygodnym uszom. Stosuje się je również jako nośnik reklamowy, wykonując na nich nadruki bądź umieszczając logo firmy. Przy pakowaniu różnych wyrobów porcjowanych lub przedmiotów o niewielkich rozmiarach np. uszczelek często używa się także woreczków strunowych.

Torebki papierowe

Torebki papierowe są wykorzystywane jako bardziej ekologiczna alternatywa dla opakowań foliowych, choć nie we wszystkich przypadkach będą mogły je zastąpić. Toreb z papieru tzw. klockowych używa się przede wszystkim do pakowania pieczywa, ciastek i ciast. Sprawdzają się przy niektórych warzywach i owocach oraz lżejszych produktach sypkich. Znajdują też zastosowanie w gastronomii przy sprzedaży części  produktów na wynos np. frytek. W wersjach wyposażonych w uszy są używane jako torby zakupowe. W tej roli często służą do pakowania wszelkiego rodzaju ubrań, a w wersjach ozdobnych także kosmetyków i biżuterii.

Pudełka tekturowe i kartonowe

Popularnym rodzajem opakowań jednorazowych są pudełka kartonowe. Używa się ich przede wszystkim w cukierniach do pakowania ciastek i ciast, a niekiedy także różnych wyrobów garmażeryjnych czy dań na wynos, np. dań orientalnych lub hamburgerów. Pudełka z tektury to głównie pudła na pizzę. Szeroki wybór opakowań jednorazowych różnych typów można znaleźć w ofercie firmy PARTNER z Kielc. Sprzedaje ona m.in. worki, torebki foliowe i papierowe o rozmaitych rozmiarach, grubościach i kształtach, a także pudełka tekturowe i kartonowe.