Pojemnik ciśnieniowy Przedsiębiorca
29 lipca 2021

Rodzaje pojemników ciśnieniowych i ich zastosowanie

Pojemniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się je przede wszystkim w instalacjach pneumatycznych. Ich głównym zadaniem jest przechowywanie sprzężonego powietrza, chłodzenie instalacji i regulacja ciśnienia wewnątrz niej. Dzięki nim instalacja eksploatowana jest w sposób optymalny. Jakie wykorzystuje się obecnie rodzaje zbiorników ciśnieniowych? O tym poniżej.

Jakie wyróżnia się rodzaje pojemników ciśnieniowych?

Obecnie prac remontowych raczej nie wykonuje się już ręcznie. Nowoczesne i zaawansowane narzędzia pozwalają na szybsze i wydajniejsze malowanie. Wpływają także na komfort osoby, która z nich korzysta, ponieważ są łatwe w obsłudze i nie wymagają wkładania w pracę zbyt dużo wysiłku. Mowa tutaj między innymi o pojemnikach ciśnieniowych, które oferuje firma Technik NTB. Zbiorniki te wykorzystują sprężone powietrze do rozprowadzania farby, kleju czy lakieru na wybranej powierzchni. Dzięki nim praca jest o wiele szybsza i łatwiejsza.

Pojemniki ciśnieniowe wykonuje się głównie ze stali hartowanej zabezpieczonej z zewnętrznej i wewnętrznej strony odpowiednim preparatem. Dzięki temu są odporne na działanie czynników zewnętrznych, wysokie temperatury czy korozję. Niektóre urządzenia zostały wyposażone w kółka ułatwiające transport. Pojemniki dzieli się głównie ze względu na rozmiar. Ich pojemności wahają się od 2 do aż 60 litrów. Najmniejsze zbiorniki mogą stanowić część pistoletu do malowania natryskowego.

Zastosowanie pojemników ciśnieniowych

Pojemniki ciśnieniowe znajdują zastosowanie w budownictwie oraz branży wykończeniowej. Stosuje się je do natrysku farby, emalii, klejów i różnych rodzajów gęstych substancji. Dzięki nim materiał jest równomiernie nanoszony na wybraną powierzchnię. Pojemniki ciśnieniowe wykorzystują sprężone powietrze do zasilania zbiornika z farbą. Są jednym z elementów wchodzących w skład pistoletów do malowania natryskowego. Regulując ciśnienie poprzez zbiornik, można ustawić odpowiednią wielkość strumienia farby nanoszonej na powierzchnię. Pojemniki tego typu pozwalają także na dokładną kontrolę objętości farby dostarczanej do pistoletu natryskowego oraz ciśnienia powietrza używanego do jej rozpylenia. Rodzaj zbiornika zależy od potrzeb użytkownika. Wybierając odpowiedni sprzęt, należy zwrócić uwagę na:

  • zakres pracy,
  • żywotność powłoki,
  • stopień odporności na korozję,
  • poziom lepkości i gęstości materiału,
  • wielkość kubła umieszczonego w zbiorniku.

Pojemniki ciśnieniowe pozwalają na dokładną kontrolę ilości substancji rozprowadzanej na powierzchni. W każdym momencie poprzez redukcję ciśnienia można zmniejszyć jej strumień. Zbiorniki tego typu są łatwe w obsłudze oraz czyszczeniu.