Przedsiębiorca
17 grudnia 2019

Rodzaje skrzyń drewnianych stosowane w transporcie

Opakowania drewniane w postaci skrzyń są szeroko wykorzystywane w branży logistycznej oraz transportowej. Producenci tego typu artykułów oferują różne ich rodzaje. Różnią się one między sobą, chociażby masą i materiałem, z którego zostały wykonane. Towary mogą być przewożone po całym świecie między innymi w skrzyniach ze sklejki bądź płyty OSB. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkty są odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem w trakcie podróży.

Najczęściej wybierane opakowanie – skrzynie drewniane

To jedno z bardziej uniwersalnych zabezpieczeń różnego rodzaju towarów, poczynając od produktów spożywczych po sprzęt mechaniczny. Firmy transportowe chętnie po nie sięgają ze względu na łatwość dopasowania wielkości do gabarytów ładunku, jak również niskie koszty produkcji i przede wszystkim dużą wytrzymałość na obciążenia oraz uszkodzenia czynnikami zewnętrznymi. Sprawdzają się nie tylko w różnorodnym transporcie, ale także podczas procesu magazynowania. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu artykułów. Ich wytwarzaniem zajmuje się między innymi firma produkcyjno-usługowa Jaremar, znajdująca się na terenie Chorzowa.

Skrzynie OSB

Wykonane są z drewnopochodnego materiału, który swoje zastosowanie znajduje w budownictwie. To płyta kompozytowa, która składa się na ogół z trzech warstw. Zaletę skrzyń OSB stanowi niewielka masa oraz duża wytrzymałość na obciążenia. Ponadto nie trzeba poddawać ich zabiegowi fitosanitarnemu, czyli obróbce termicznej, mającej na celu wyeliminowaniu wszystkich drobnoustrojów żyjących w drewnie. Nie przeszkadza to w wykorzystaniu ich do eksportu międzynarodowego i międzykontynentalnego.

Skrzyniopalety

Są wykonywane z materiału wskazanego przez klienta, spośród następujących: drewno, sklejka, płyta OSB, płyta pilśniowa. Niemniej jednak rodzaj surowca jest dobierany pod kątem typu towaru, który ma być zapakowany do środka. Stanowi połączenie skrzyni z paletą, na której układane są produkty. Umożliwia to ich transport podczas załadunku przez wózki widłowe. Nazywane są także skrzyniami ażurowymi, które stosuje się przeważnie do artykułów, które mogłyby ulec uszkodzeniu pod wpływem działania wilgoci i wymagają cyrkulacji powietrza.

Skrzynie ze sklejki

Do ich produkcji wykorzystuje się także materiał kompozytowy wykonany ze sklejonych i skrzyżowanych ze sobą wąskich kawałków drewna. Najczęściej stosuje się do tego sosnę, brzozę bądź olchę. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku konieczności transportu lotniczego. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo ich uszkodzenia, jak również wypaczenia. Można je odpowiednio zabezpieczyć poprzez polerowanie oraz malowanie. Ponadto nie przepuszczają ciepła, a ewentualne wykonane w nich otwory bądź uchylne ścianki pozwalają na bieżącą kontrolę stanu ładunku wewnątrz.