Przedsiębiorca
9 stycznia 2019

Rodzaje szaf cargo

Cargo to montowane w szafach systemy wysuwanych koszy, które znacznie ułatwiają segregowanie i przechowywanie rzeczy, a przy tym umożliwiają szybki dostęp do całej zawartości pojemników. Sprawdzają się w przypadku mebli nawet bardzo głębokich czy posiadających niestandardowe kształty. Jakie rodzaje szaf cargo można wyróżnić?

Szafy cargo wysokie

Cargo wysokie są montowane w szafkach, które rozciągają się od podłogi do sufitu. Spotkać je można przede wszystkim w kuchniach. Są bardzo wytrzymałe i są w stanie unieść produkty nawet o wadze około 150 kg. Cargo podblatowe cechują się podobną funkcjonalnością. Montuje się je w szafkach o dowolnej wysokości, jak sama nazwa wskazuje, pod blatem kuchennym. Dostępne są w różnej gamie szerokości do wyboru. Szersze modele sprawdzają się przy przechowywaniu zastawy i garnków, a te wąskie mieszczą słoiki i butelki ustawione  w rzędzie. Cargo podblatowe często wyposażone są dodatkowo w system swing, który pozwala obrócić ramię dookoła osi stelaża. Różne rodzaje szaf cargo wysokiej jakości znajdziemy w ofercie takich firm jak Inoxa.

Cargo do szafek z drzwiczkami

Cargo do szafek z drzwiczkami na zawiasach posiada ramę, która przytwierdzana jest do sufitu  i podłoża szafki. W przypadku szaf dwuskrzydłowych i garderób stosuje się natomiast specjalne cargo obrotowe. Dodatkowo na drzwiach takiej szafy zamontować można niewielkich rozmiarów druciane półki na mniejsze przedmioty. Co ciekawe, aby skorzystać z rozwiązań cargo wcale nie trzeba inwestować w meble pod zabudowę. Równie dobrze można skompletować swój własny system, sięgając po odpowiednie ramy, prowadnice i kosze, które montuje się w środku istniejących już szafek z drzwiczkami. Można to zrobić np. przy wymianie frontów kuchennych.

Dodatkowe wyposażenie

Poza tym do systemów szaf cargo dokupić można sporo wyposażenia dodatkowego. Pojemniki montowane na prowadnicach mogą mieć na przykład  formę drucianych koszy, koszy z pełnym dnem czy plastikowych rynien. W szafkach głębokich, które są słabo doświetlone, zamontować można nowoczesny system lampek ledowych, które zapalają się automatycznie po otworzeniu szafki. W przypadku szerokich cargo wysokich pojemniki często dzieli się na mniejsze sektory za pomocą funkcjonalnych relingów, a więc ograniczników. Poza tym w każdym cargo można zawiesić w miejscu ram specjalne haczyki na różnego rodzaju pojemniki, a także zawieszki czy pręty na ścierki. Jeszcze więcej rozwiązań jest do wyboru w przypadku cargo montowanych w garderobie.