Rodzaje tektury falistej Przedsiębiorca
2 grudnia 2021

Rodzaje tektury falistej

Tektura falista to podstawowy element przy produkcji kartonowych opakowań. Jej rodzaj powinien być dopasowany do przeznaczenia kartonowego pudełka. Sztywność i wytrzymałość tektury powinna odpowiadać gabarytom pakowanego produktu. Zastanawiasz się, jaką tekturę wybrać? Sprawdź w artykule czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tektury falistej.

Gdzie wykorzystywana jest tektura falista?

Tektura falista jest jednym z najbardziej wytrzymałych, a zarazem najgrubszych materiałów papierniczych. Powstaje dzięki sklejeniu kilku warstw papieru o odpowiedniej formie, właściwościach i gramaturze, wyróżnia się ona dużą trwałością oraz uniwersalnością. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji pudeł (kartonów), ekologicznych opakowań, które podlegają recyklingowi. Szeroki ich wybór oferuje np. Producent opakowań tekturowych Euro Karton. 

Tekturę falistą wykorzystuje się także do produkcji ozdobnych pudełek oraz torebek na wino. Tektura falista trójwarstwowa i pięciowarstwowa to również surowiec, z którego wykonywane są przekładki, kratownice, a także wypełniacze tekturowe, które są ekologicznym zamiennikiem folii bąbelkowej. Materiał ten wykorzystywany jest również do ochrony podłogi podczas prac remontowych czy malowania pomieszczeń. Można wykorzystywać ją także w wielu innych dziedzinach, jak chociażby podczas tworzenia kreatywnych prac plastycznych, scenografii czy rękodzieła.

Tektura falista w rolkach jest doskonałym zabezpieczeniem bezpośrednim produktu. Sprawdza się świetnie w branży e-commerce, szczególnie w wysyłkach mebli – wykorzystywana jest do zabezpieczania i oddzielania produktów. Chroni towar zarówno podczas transportu, jak i magazynowania. Dużą jej zaletą jest jej giętkość, pozwalająca na owinięcie produktu oraz niewielka waga, przez co nie obciąża ona dodatkowo transportowanych paczek.

Jakie są rodzaje tektury falistej?

Tekturę falistą dzieli się w zależności od budowy arkusza, na który składa się liczba warstw wewnętrznych oraz rodzaj fali. Na rynku dostępnych jest kilka jej rodzajów. Najbardziej popularne z nich to:

  • Tektura dwuwarstwowa – wykorzystywana jest najczęściej do zabezpieczenia produktu.
  • Tektura trójwarstwowa – jest najpopularniejszym rodzajem tektury. Składają się na nią dwie warstwy płaskie oraz jedna warstwa pofalowana. Wykonuje się z niej kartony, pozwalające na przechowywanie oraz transport średnio ciężkich oraz lżejszych przedmiotów.
  • Tektura pięciowarstwowa – wyróżnia się bardzo dużą sztywnością oraz wytrzymałością. Składają się na nią trzy płaskie warstwy papieru oraz dwie pofalowane. Stosuje się ją przy produkcji opakowań o większych gabarytach.
  • Tektura siedmiowarstwowa – składa się aż z czterech arkuszy papieru płaskiego oraz trzech warstw pofalowanych. Wykorzystuje się ją przy produkcji kartonów przeznaczonych do transportu wyjątkowo ciężkich oraz drogich towarów.

Poszczególne tektury faliste posiadają także różne warianty fal, zależne od stopnia ich pofalowania oraz wysokości. Najpopularniejsze z nich to fale B, C i E.