Przedsiębiorca
31 października 2018

Rodzaje urn pogrzebowych

Coraz więcej rodzin zmarłych wyraża chęć przeprowadzenia procesu kremacyjnego ciał swoich bliskich. To wiąże się z koniecznością przejścia przez odpowiednią procedurę formalną, zorganizowania ostatniego pożegnania przy otwartej trumnie w zakładzie pogrzebowym, lub miejscu kremacji, a następnie z wyborem urny, która zostanie umieszczona w grobie, bądź w kolumbarium.

Różnorodność materiałowa

Warto wiedzieć, że najlepsze domy pogrzebowe, które zajmują się procesem kremacji, są także w stanie zaoferować piękne urny. Dzisiaj wykonywane są one z różnych materiałów. Najczęściej można spotkać się wyrobami z drewna, ceramiki, kamienia, metalu, czy kompozytu. Niektóre zakłady pogrzebowe są w stanie dostarczyć również swoim klientom urny pogrzebowe ze szkła barwionego. Warto przy tym wiedzieć, że niezależnie od wykorzystanego materiału, większość tego typu przedmiotów funeralnych, wykonanych, jest w złożonych technikach metaloplastyki, obróbki kamiennej, czy metodach stolarskich, co pozwala uzyskać ich wysoką jakość i trwałość, a także odpowiednią estetykę.

Estetyka urn pogrzebowych

Obecnie urny pogrzebowe wykonywane są w różnych wersjach, jeśli chodzi o kształt, czy rozmiar. Można spotkać się z wyrobami szkatułkowymi, przypominającymi małe trumny, czy też tymi na wzór antycznych naczyń – zamykane dzbany. Kolorystyka i zdobnictwo jest niemal nieograniczone, a najlepsze zakłady pogrzebowe są w stanie również zapewnić odpowiedni grawer na powierzchni, epitafium, czy dekoracje z kamieni szlachetnych. Wiele wersji oferowanych na rynku urn, jest wykonywanych w taki sposób, aby po ich otwarciu ukazywało się zdjęcie zmarłego. Ważnym elementem jest również krzyż. Dzisiaj szczególną estetyką, wyróżniają się zaś wspomniane urny kamienne. Wykonywane są one często z onyksu aragonitowego, egipskiego, meksykańskiego, czy pakistańskiego. Materiał ten wyróżnia się swoją szklistością, a także jedwabistym połyskiem.

Katalogi urn w domach pogrzebowych

Warto wiedzieć, że nie każdy dom pogrzebowy, jest w stanie zaoferować kremację ciała, a potem ceremonię pochówku prochów zmarłego w urnie. To wiąże się bowiem z koniecznością posiadania obszernych katalogów z urnami pogrzebowymi. Takimi wyróżnia się Dom pogrzebowy Lemańczyk-Lemańczyk, który zajmuje się wszystkimi usługami funeralnymi, jakie można spotkać na rynku. Między innymi zakład ten, przygotuje dla rodziny zmarłego odpowiedni grobowiec, również ten przystosowany do urny, jak i pomoże znaleźć nekropolię, która posiada kolumbarium.