podest-ruchomy Przedsiębiorca
25 lipca 2018

Rodzaje urządzeń do transportu pionowego – podesty

Podesty robocze to urządzenia niezwykle przydatne na każdym placu budowy. Wykorzystywane są głównie do prac elewacyjnych. Ich konstrukcja pozwala na prowadzenie prac na wysokościach oraz transport materiałów na wyższe kondygnacje budowanego obiektu. Podesty robocze mogą także z powodzeniem zastępować tradycyjne rusztowania, od których są znacznie bardziej funkcjonalne oraz wygodniejsze w obsłudze.

Masztowe podesty robocze – doskonała alternatywa do klasycznych rusztowań

Nowoczesne podesty robocze są w stanie z powodzeniem zastąpić tradycyjne rusztowania. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest bowiem osiągnięcie dokładnie takich samych efektów, które zapewniają tradycyjne rusztowania. Zastosowanie masztowych podestów roboczych na placu budowy ma jednak pewną podstawową zaletę – jest nią znaczne skrócenie czasu trwania prac budowlanych i elewacyjnych. Oszczędność ta jest całkiem spora i może wynosić od 30 do nawet 50%. W konsekwencji, zastosowanie nowoczesnych podestów roboczych do prac budowlanych i elewacyjnych pozwala także zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na daną inwestycję. Masztowe podesty robocze to specjalne urządzenia, które mogą poruszać się w pionie i nie wymagają wchodzenia po stopniach, przez co znacznie ułatwiają robotnikom dostęp do poszczególnych miejsc obiektu. Podesty robocze nie wymagają także zastosowania dodatkowej windy ani wyciągów, gdyż mogą być wykorzystywane także do przenoszenia w pionie materiałów budowlanych. Dostępne są także specjalne podesty wysuwalne, dzięki którym możliwe jest ominięcie wystających elementów elewacji, np. balkonów. Takie podesty znajdują się w ofercie dobrych firm ze sprzętem budowlanym, takich jak na przykład Ramirent.

Inne rodzaje podestów roboczych

Masztowe podesty robocze to nie jedyny rodzaj podestów. Wymieniając ich rodzaje, warto wspomnieć także o podestach wiszących, które doskonale sprawdzają się do użytkowania m.in. w trakcie wykonywania prac elewacyjnych. Podesty wiszące są wykorzystywane do malowania ścian budynków, czyszczenia, szpachlowania, oklejania oraz czynności kontrolujących ich stan. Są także często wykorzystywane w przemyśle, gdzie służą do wykonywania prac spawalniczych, nitowania, śrutowania oraz piaskowania.

Innym rodzajem podestów roboczych są podesty jedno- oraz dwumasztowe. Podesty jednomasztowe są najczęściej wykorzystywane do prowadzenia prac murarsko-tynkarskich oraz wykonywania robót elewacyjnych; podesty dwumasztowe z kolei wykorzystuje się przy pracach ociepleniowych, przy montażu fasad kamiennych, szklanych oraz wykonanych z aluminium. Obecność dużej platformy roboczej oraz duży udźwig sprawiają, że podesty dwumasztowe pozwalają na transport dużych ilości materiałów na raz, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.