zabezpieczenia-transakcji Przedsiębiorca
6 sierpnia 2018

Rodzaje zabezpieczeń transakcji walutowych

Coraz chętniej korzystamy z ofert firm finansowych, które oferują swoje usługi przez Internet. Jest to dla nas po prostu wygodne. Korzystamy online z banków, platform, które oferują pożyczki społecznościowe, a także z kantorów. Czasem obawiamy się jednak, czy takie transakcje są stuprocentowo bezpieczne? W naszym artykule skoncentrujemy się na kantorach online i przyjrzymy się, jakie rodzaje zabezpieczeń transakcji walutowych są dziś stosowane.

Certyfikat SSL oraz szyfrowane połączenie

Zacznijmy od prostej definicji: certyfikaty SSL to narzędzia, które poświadczają wiarygodność domeny oraz jej właściciela. Potwierdzają one bezpieczeństwo szyfrowania danych, które przesyłane są pomiędzy użytkownikami a serwerem. Każdy solidny kantor internetowy stosuje certyfikaty SSL o najwyższym prestiżu. Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze stroną zabezpieczoną takim certyfikatem, przyjrzyjmy się adresowi. Powinien on się zaczynać od frazy „https://” – gdy spoglądamy na adres w przeglądarce, wskazany początek adresu wyświetla się na zielono. Obok najczęściej znajduje się ikonka kłódki. Dla przykładu: gdy zerkamy na adres popularnego Kantoru Centnet z Wrocławia, w którym możemy wymieniać waluty online, przed właściwym adresem rozpoczynającym się od wspomnianego „https://” widzimy ikonę zielonej kłódeczki i dalej na zielono „Kantor Centnet Szulc i Czarnota Spółka Jawna [PL]”.

Rodzaje certyfikatów SSL

Istnieje kilka rodzajów certyfikatów SSL, które dają użytkownikowi pewność, że strona jest wiarygodna, a jego dane będą bezpieczne. Oto one:

  • DV – Domain Validation – podstawowy certyfikat SSL walidujący domenę. Certyfikat zabezpiecza transmisję danych i potwierdza autentyczność domeny. Korzystają z nich na przykład właściciele sklepów internetowych, niewielkich portali i internetowych forów. To również dobre rozwiązanie dla osób, które prowadzą swoje strony oparte o systemy CMS, z których najpopularniejszy jest oczywiście WordPress, czy osób prowadzących zaawansowane blogi. Certyfikat walidujący domenę chroni stronę przed przejęciem, a użytkowników, którzy wypełniają różnego rodzaju formularze przed wypłynięciem danych.
  • OV – Organization Walidation – to wyższy poziom zabezpieczenia, opcja odpowiednia dla serwisów, które mają rozbudowany formularz rejestracji, gdzie użytkownik musi podać nie tylko imię i nazwisko, ale też adres, czy numer telefonu. To rozwiązanie dla dużych sklepów internetowych, czy serwerów baz danych.
  • EV – Extended Validation – to najwyższy poziom zabezpieczeń, z których powinny korzystać kantory online. Kojarzymy je z systemów bankowości internetowej oraz płatności online. Co ciekawe, wykorzystują je nie tylko firmy z branży finansowej, ale także właściciele domen, na których podajemy dane szczególnie wrażliwe, do których zaliczamy np. wyznanie.

Jeśli więc adres kantoru internetowego, z którego zamierzamy skorzystać, prezentuje się tak, jak to opisaliśmy, mamy pewność, że transakcja walutowa jest bezpieczna.