Pojazd ze zbiornikiem na nawóz Przedsiębiorca
5 czerwca 2020

Rodzaje zbiorników stosowanych w rolnictwie

W większych gospodarstwach rolnych konieczne jest przechowywanie różnych substancji płynnych, tj. paliwa, oleje czy nawozy. Takie magazynowanie sprowadza się do wykorzystania nowoczesnych zbiorników spełniających rygorystyczne normy. Rynek oferuje wiele nowoczesnych konstrukcji wyposażonych w zaawansowane rozwiązania technologiczne, które ułatwiają przechowywanie i dystrybucję, oraz zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i funkcjonalność.

Zbiorniki na paliwo

Zbiorniki te służą do bezpiecznego magazynowania oraz dystrybuowania oleju napędowego, przeznaczonego do maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych.

Są one dobrym rozwiązaniem dla rolników, którzy zużywają większe ilości paliwa, a jego wielokrotne tankowanie na stacjach, jest dla nich zbyt uciążliwe i czasochłonne. Co więcej, przyczyniają się do wzrostu efektywności gospodarstwa rolnego, optymalizacji kosztów oraz umożliwiają dokładną kontrolę zużywanego paliwa w obrębie gospodarstwa – zauważa ekspert z firmy usługowo-handlowej MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy zbiorniki, spełniające wszelkie normy krajowe i unijne w zakresie bezpieczeństwa.

Najczęściej są to zbiorniki o budowie dwupłaszczowej, składającej się z dwóch części, tj. wewnętrznego zbiornika właściwego i zewnętrznej pokrywy ochronnej, która nadaje całej konstrukcji wytrzymałość i funkcjonalność. Dwupłaszczowe zbiorniki na paliwo są również zabezpieczone przed wyciekami, uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV, a ich łatwa obsługa pozwala na bezproblemową eksploatację.

Zbiorniki na nawozy RSM

Zbiorniki na nawozy wykorzystywane są przede wszystkim w nowoczesnych gospodarstwach rolnych, szczególnie tych zajmujących się uprawą ziemniaków, pszenicy, rzepaku, kukurydzy, buraków, czy uprawami sadowniczymi. Umożliwiają bezpieczne przechowywanie i dystrybucję nawozów płynnych opartych na bazie mocznika, np. roztworu saletrzano-mocznikowego RSM, zapewniając im idealne warunki i ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Zbiorniki AgriMaster wykazują szczególną odporność na korozję oraz ekstremalne zmiany temperatur. Polietylen, z którego są wykonane, gwarantują wyjątkową trwałość i lekkość. Do wyboru mamy zbiorniki jednopłaszczowe i dwupłaszczowe, które zostały tak zaprojektowane, aby skutecznie przyczyniać się do redukcji kosztów eksploatacyjnych w gospodarstwach rolnych. Jednocześnie nie wymagają wykonywania zabiegów konserwacyjnych oraz zapewniają trwałość, wytrzymałość i wieloletnie, użytkowanie.

Zbiorniki elastyczne na deszczówkę, gnojówkę czy wodę pitną

Zbiorniki elastyczne swoim wyglądem przypominają ogromne dmuchane poduszki. Do ich montażu wymagana jest płaska powierzchnia wyłożona, np. tkaniną ochronną. Zbiorniki te mogą być montowane czasowo lub na stałe, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa. Charakteryzują się dużą mobilnością, gdyż są składane i łatwe do przetransportowania. Materiał, z którego są wykonane, sprawiają, że nie występuje naświetlanie magazynowanych wewnątrz cieczy, co gwarantuje brak możliwości występowania glonów, czy organizmów żywych. Dużą zaletą jest fakt, że nie uwalniają zapachów, więc można przechowywać w nich bez problemu gnojówkę, nawozy płynne lub znaczne ilości wody. Zbiorniki elastyczne mają złącza, dzięki którym bardzo łatwo można je napełnić i opróżnić. Są niezwykle trwałe, a ich renomowani producenci udzielają na nie nawet dziesięcioletniej gwarancji. Trwałość takiego zbiornika szacowana jest nawet na kilkadziesiąt lat, a w dodatku niepotrzebne jest na niego żadne pozwolenie na budowę.