aplikacje mobilne w biznesie Przedsiębiorca
18 stycznia 2020

Rola aplikacji mobilnych w nowoczesnym biznesie

W dzisiejszych czasach sukces firmy nie zależy jednie od tego, aby jej usługi i produkty były dostępne w Internecie. Obecnie coraz większą rolę odgrywają aplikacje, z których można korzystać przy pomocy smartfona czy tabletu. Oprogramowanie mobilne daje ogromne możliwości – pozwala na wdrożenie komfortowych, a niekiedy pionierskich rozwiązań. Dlatego takie aplikacje znalazły one zastosowanie w tak wielu gałęziach biznesu.

Jak biznes wykorzystuje aplikacje mobilne?

Z aplikacji mobilnych mogą korzystać wszyscy właściciele smartfonów oraz tabletów. Nie ma znaczenia, czy urządzenia te współpracują z systemem IOS, czy z Androidem.

Jakie korzyści przynosi wprowadzenie przez firmę aplikacji mobilnej? Niezależenie od branży jej oferta staje się dzięki temu o wiele bardziej interesująca oraz atrakcyjna dla potencjalnych klientów. Bezpośrednio przekłada się to na częstsze korzystanie z jej usług czy kupowanie produktów. Nie można zapomnieć też o tym, że aplikacje mobilne to także bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki nim można nie tylko robić zakupy online, ale także sterować urządzeniami w domu i je uruchamiać.

Projektowanie aplikacji mobilnej wymaga sporo pracy i dokładnej znajomości oczekiwań zleceniodawcy. Jednak korzyści, jakie niesie za sobą jej wprowadzenie, przemawiają za tym, aby zastosować taką innowację w swojej firmie.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że specjaliści są w stanie zaprojektować aplikację mobilną, która pozwoli np. zautomatyzować obsługę budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala stworzyć programowanie pomocne zarówno w codziennym życiu, jak i w prowadzeniu biznesu” – mówi ekspert z firmy FMCode Marek Floriańczyk.

Jakie rozwiązania można wprowadzić dzięki zastosowaniu aplikacji mobilnych?

Jedną z dziedzin, gdzie świetnie sprawdziły się aplikacje mobilne, jest zarządzanie budynkiem. Tak zwany „Inteligentny dom” staje się coraz popularniejszy wśród właścicieli nieruchomości czy biur.

Aplikacje umożliwiają sterowanie roletami, temperaturą w pomieszczeniach czy ogrzewaniem podłogowym. Może także przy ich pomocy obsługiwać bramy, czujniki ruchu, zmierzchu, wilgoci. Wszystkie powiadomienia są wyświetlane na urządzeniu, na którym jest zainstalowana taka aplikacja. Jest to bardzo przydatne szczególnie wtedy, kiedy na smartfona zostaje wysłane powiadomienie o tym, że wkrótce zostaną włączone zraszacze w ogrodzie. Może to uratować sytuację, gdy właściciel właśnie urządza spotkanie przy grillu w ogrodzie i zapomniał o automatycznym uruchomieniu się podlewania.

Aplikacje mobilne mogą także obsługiwać systemy płatnego parkowania na parkingach. Specjaliści są w stanie zaprojektować również takie oprogramowanie na urządzenia mobilne, które umożliwia oprowadzenie po określonym miejscu – na przykład po parku.