Butla gazowa Przedsiębiorca
22 sierpnia 2021

Rola i znaczenie LPG dla branży turystycznej

Branża turystyczna intensywnie rozwija się między innymi dzięki możliwości wykorzystania różnego rodzaju zasobów. W ich zakres wchodzą nie tylko obiekty hotelowe, ale i atrakcje plenerowe, imprezy na wolnym powietrzu, gastronomia w szeroko rozumianym zakresie czy turystyka indywidualna z własnym namiotem. W każdej z tych okoliczności trudno byłoby o właściwą organizację bez gazu LPG. Jakie jest jego znaczenie dla turystyki?

Czym jest gaz LPG?

LPG to skrót od angielskiej nazwy liquefied petroleum gas, która oznacza skroplony gaz petrochemiczny. W praktyce jest to odpowiednia mieszanka propanu i butanu lub – nieco rzadziej – sam propan o właściwościach palnych, produkowany w procesie rafinacji ropy naftowej. Wyjątkową cechą tego gazu (lub mieszanki gazów) jest jego podatność na skraplanie pod niezbyt wysokim ciśnieniem. Dzięki temu może być przechowywany i przenoszony w tradycyjnych butlach o różnej pojemności. Jednocześnie może też być transportowany w cysternach i magazynowany w przystosowanych do tego celu zbiornikach.

LPG, oferowany między innymi przez rozlewnię Gal-Gaz w Galewicach, jest paliwem uniwersalnym, co jest jego kolejnym atutem. Może stanowić źródło energii do:

  • silników samochodowych,
  • kuchenek turystycznych,
  • nagrzewnic i promienników podczerwieni,
  • kuchni gazowych i innych urządzeń gastronomicznych przeznaczonych do obróbki cieplnej,
  • oświetlenia,
  • urządzeń chłodniczych,
  • klimatyzacji,
  • ogrzewania wody.

Wymienione zastosowania stanowią jedynie część długiej listy i stanowią przykłady, które sprawdzą się w branży turystycznej. Poza nią LPG jest też powszechnie stosowany w wielu gałęziach przemysłu oraz między innymi jako nośnik w aerozolach.

LPG w turystyce

Jednym z najbardziej typowych przykładów wykorzystania gazu LPG w branży turystycznej są charakterystyczne czerwone butle z zaworem i gwintem, na który można nakręcić palnik kuchenny. Zbiorniki tego typu są nieodłącznym elementem każdego pola namiotowego czy kempingu, na który przyjeżdżają wczasowicze z własnymi namiotami lub kamperami. Bez małej butli gazowej trudno wyobrazić sobie przygotowanie posiłku czy zagotowanie wody na herbatę.

Małe butle turystyczne nie są jedyną formą wykorzystania LPG w turystyce. Znacznie więcej możliwości stwarza to paliwo dla drobnych przedsiębiorców czy mogą oferować usługi sezonowe w dowolnym miejscu, z dala od źródeł zasilania. Zbiornik z gazem jest też dobrym sposobem na zapewnienie ciepłej wody czy możliwości gotowania w domku kempingowym lub sprzedaży ciepłych posiłków z mobilnego punktu gastronomicznego.