mieszadło pneumatyczne Przedsiębiorca
19 grudnia 2020

Rola i znaczenie mieszadeł w warsztatach lakierniczych

Wszelkiego rodzaju substancje chemiczne, takie jak farby, lakiery czy rozpuszczalniki, wymagają dokładnego wymieszania. Wynika to z faktu, że nie są one całkowicie jednorodne, a przed ich użyciem konieczne jest uzyskanie jednolitej konsystencji. Ręczne mieszanie, zwłaszcza przy dużych ilościach substancji, może być nie tylko męczące, ale przede wszystkim nieefektywne. Dlatego stosuje się w tym celu są mieszadła. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Mieszadła w lakiernictwie – najważniejsze informacje

Mieszadła stosowane w branży lakierniczej najczęściej są zasilane pneumatycznie. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie konieczne jest wymieszanie dużej ilości preparatów chemicznych. Wszelkiego rodzaju farby czy lakiery nie są jednorodne.

Cięższe cząsteczki znajdujące się w ich składzie opadają na dno pojemnika. Wykorzystanie preparatu w takim stanie nie pozwoli uzyskać właściwych efektów – wyjaśnia ekspert z firmy RG Narzędzia. Dodaje również, że w efekcie najczęściej nie tylko powierzchnia nie zostanie właściwie pokryta, ale też nie zostaną uzyskane zakładane właściwości i ochrona.

Mieszadła pneumatyczne pozwalają nie tylko dokładnie wymieszać produkt, ale przede wszystkim doprowadzić go do stanu, w którym wszystkie cząsteczki stałe będą równomiernie rozprowadzone w pojemniku. Warto zaznaczyć, że urządzenia te są dostępne w wersji ręcznej bądź stacjonarnej. Co ważne – obydwa rodzaje mogą być stosowane do tych samych zadań. Kluczowe jest właściwe dopasowanie wirnika pod względem kształtu oraz tworzywa, z jakiego został wykonany do celu wykorzystania.

Dlaczego mieszadła są tak popularne?

Mieszadła pneumatyczne są najczęściej zasilane za pomocą specjalnej instalacji, która dostarcza wysoko sprężone powietrze. Jest to warunek konieczny umożliwiający ich wykorzystanie. Z tego też względu mogą być wykorzystywane jedynie w miejscach, które w takową instalację są wyposażone. Decydując się na zakup mieszadła pneumatycznego, należy pamiętać, że pomimo iż jest to droższe urządzenie, to jest nie tylko prostsze w obsłudze, ale przede wszystkim trwalsze. Sama eksploatacja i konserwacja sprzętu nie należy do najdroższych, co w połączeniu z wysoką odpornością na uszkodzenia sprawia, że będzie on służył właściwie przez wiele lat. Co ważne może być on stosowany również w trudniejszych warunkach, do mieszania gęstszych substancji. Specjaliści zauważają również, że ich pracy nie towarzyszy ryzyko iskrzenia, stąd też z powodzeniem mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie jest wysokie ryzyko wybuchu pożaru.