Monitoring w sklepie Przedsiębiorca
11 lipca 2021

Rola i znaczenie monitoringu w placówkach handlowych

Wysoko wiszące kamery, widoczne niemal na każdym kroku nikogo już dziś nie dziwią. Współcześnie standardem jest, że są one montowane w miejscach użyteczności publicznej, czyli na przykład w placówkach handlowych. Warto więc zwrócić uwagę na powody takiego stanu rzeczy, czyli jaka jest właściwie rola monitoringu i jakie korzyści są związane z jego posiadaniem.

Kamera lepsza niż ludzkie oko?

Systemy monitoringu są stosowane od bardzo dawna, a z roku na rok przybywa zwolenników takiego rozwiązania. Trzeba zaznaczyć, że kamery kontrolujące i nadzorujące nie stanowią wyposażenia wyłącznie firm i miejsc użyteczności publicznej. Monitoring coraz częściej pojawia się w domach prywatnych – mówi przedstawiciel firmy wykonującej projekty systemów monitoringu Pi-Energa.

Z czego wynika popularność montowania monitoringu? Z kilku prostych powodów, jednak zanim o nich będzie mowa, warto się przyjrzeć technicznej stronie działania kamer oraz temu, jaka jest ich rola w całym systemie monitoringu. Kamery przemysłowe składają się z przetwornika, którego zadaniem się przekształcenie obrazu w sygnał elektryczny, obiektywu i kilku urządzeń elektronicznych, majach obrabiać sygnał elektryczny. By uzyskany obraz był odpowiednio widoczny, wszystkie elementy, które składają się na kamerę przemysłową, muszą mieć właściwą jakość.

W kontekście kamer stosowanych do nadzorowania wybranego miejsca wyróżnić można kilka wariantów, różniących się przede wszystkim zasięgiem monitorowania. Kamery przemysłowe składające się na system monitoringu dzielą się na:

  • stacjonarne – rejestrujące wyłącznie jeden obszar;
  • obrotowe – obracające się o 360 stopni; rejestrujące dowolny obszar, który znajduje się w ich bliskim sąsiedztwie; często z funkcją zoomu optycznego;
  • tubowe – o szerokim zasięgu rejestracji; bardzo odporne i estetycznie wyglądające.

W zależności więc, którą kamerę wybierzemy, tyle też będziemy mogli dzięki niej zobaczyć. W każdym razie takie urządzenie może nam pokazywać dokładnie to, czego chcemy. Najważniejsze, by umiejscowić je w odpowiednim miejscu i wybrać najbardziej nam odpowiadający model.

Rola kamer, a właściwie całego systemu monitorowania, jest ogromna. Kamery pomagają widzieć więcej. Ochroniarze nie są w stanie dojrzeć wszystkiego: jeśli patrzą akurat na lewą stronę, to oczywiste, że nie widzą jednocześnie prawej. Kamera widzi wszystko, a by dostrzegł to także człowiek, wystarczy, że odtworzy nagranie stworzone dzięki wykorzystaniu tego urządzenia.

Jakie korzyści daje posiadanie monitoringu?

Funkcjonowanie monitoringu w placówkach handlowych jest absolutną koniecznością. W tego typu miejscach roi się od potencjalnych złodziei. Kamera jest przede wszystkim dobrym straszakiem dla takich osób: kiedy ją widzą, to mają świadomość tego, że najpewniej ktoś na nich patrzy, a to może skutecznie zniechęcić ich do kradzieży.

Poza tym monitoring umożliwia przedstawienie stosownych dowodów na dokonanie przestępstwa. Kiedy w którymś ze sklepów dojdzie do kradzieży, to jego właściciele mają odpowiednie materiały dla policji. Dzięki temu mogą liczyć na schwytanie przestępcy, którego wizerunek został utrwalony na cyfrowym obrazie. A więc monitoring to spokój i bezpieczeństwo – zarówno dla właścicieli biznesów, jak i dla samych klientów, którzy wiedzą, że miejsce, w którym robią zakupy, jest stale kontrolowane.