Turbina samochodowa Przedsiębiorca
6 kwietnia 2020

Rola i znaczenie turbin samochodowych

Turbina samochodowa to cudowny wynalazek. Chociaż kiedyś można było ją spotkać tylko w… statkach i samolotach! Obecnie jednak to właśnie ona jest odpowiedzialna za wzmocnienie silników w autach. Co istotne, nie generuje w ten sposób większych kosztów, a wręcz przeciwnie – wpływa na oszczędności. Dostarczanie znacznej ilości powietrza do cylindra okazało się więc przełomowym odkryciem. Dlaczego turbosprężarka jest tak cenna?

Turbina samochodowa – czym jest?

Turbosprężarka to swojego rodzaju doładowanie. To mechaniczne urządzenie dzieli się na sprężarkę i turbinę. Ta pierwsza jest częścią zimną, turbina zaś gorącą. Określenia pochodzą od temperatury gazów, które przepływają przez dane strony. Obydwa elementy są wyposażane w wirniki połączone wałem i zbudowane w dwóch kadłubach, scalone trzecim. Część gorąca jest przeznaczona do układu wylotowego jednostki napędowej. Zimna zaś należy do układu dolotowego silnika.

 Warto wiedzieć, że turbosprężarka składa się z wielu innych elementów, do których należą:

  • łożyska ślizgowe i oporowe,
  • kanały olejowe,
  • pierścienie uszczelniające.

Tak więc turbina samochodowa to zaawansowany technologicznie podzespół, nieustannie narażony na mocne przeciążenia i bardzo wysokie temperatury. Jej wirnik nierzadko kręci się z prędkością dochodzącą… do 200 000 obr./min! Co do temperatury, sięga nawet 900°C. Mimo to wytrzymałość urządzenia bardzo duża, a jego właściwości cenione przez całą motoryzację. Jakie odgrywa znaczenie?

Rola turbiny samochodowej

Turbosprężarka powstała w efekcie długoletnich poszukiwań kompromisu między zwiększeniem mocy silnika i obniżeniem zużycia paliwa. Jest to możliwe dzięki zwiększonej ilości powietrza, które trafia w jednostce czasu do cylindrów. Jako że paliwo da się dostarczać do pojazdu w dowolnej ilości, problemem jest tylko zaopatrzenie w jak najwięcej tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania. Właśnie tutaj nadzwyczaj istotną rolę odgrywa turbina samochodowa.

Jak mówi specjalista z firmy Rozruch, to nie koniec właściwości turbosprężarki. Ostatecznie wpływa ona też na redukcję emisji szkodliwych substancji poprzez zmniejszenie zużycia paliwa. Do tego zwiększenie sprawności silnika wiąże się z jego niższymi obrotami w czasie pracy. Dodatkowym atutem jej zastosowania są oszczędności – w przypadku silników benzynowych zużycie paliwa maleje o około 30%. Z racji mniejszej pojemności napędu, zmniejszają się także składki ubezpieczenia OC. Warto więc postawić na to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania.