obsluga kadrowo placowa firmy Przedsiębiorca
30 lipca 2021

Rola obsługi kadrowej w prowadzeniu przedsiębiorstwa

Obsługa kadrowa to jeden z najbardziej czasochłonnych elementów zarządzania w każdej firmie. Jeśli jako właściciel działalności nie masz już możliwości zarządzania zadaniami administracyjnymi lub nie nadążasz z opieką nad dokumentacją pracowników, warto rozważyć opcję przekazania tych obowiązków do biura rachunkowego. Jaką rolę odgrywa obsługa kadrowa w prowadzeniu przedsiębiorstwa? Czy warto ją komuś zlecić? Sprawdź!

Rola obsługi kadrowej w firmie

Dział kadr to jednostka w firmie, która zajmuje się wszystkimi kwestiami dotyczącymi wewnętrznego środowiska pracy. Obsługa kadrowa dba o wszystkich pracowników, menedżerów oraz, w razie potrzeby, o radę zakładową. Personel tego działu pilnuje całej dokumentacji pracowniczej oraz odpowiada za jej losy. Kadry dbają także o to, aby wszystkie osoby zatrudniane w firmie były rozmieszczone na stanowiskach w najlepszy możliwy sposób.

– Rola obsługi kadrowej w firmie jest ogromna. W zasadzie dział ten zajmuje się wszystkim tym, co związane z pracownikami: od rekrutacji i utrzymywania pracowników na liście płac po śledzenie czasu ich urlopów i szkolenia z zakresu BHP

– wyjaśnia księgowy z biura rachunkowego Księgowi Wrocław z siedzibą na Starym Mieście we Wrocławiu.

Zakres działań podejmowanych przez dział kadr dotyczy m.in.:

  • opieki nad dokumentacją pracowników (akta, teczki i kalendarze pracownicze itp.);
  • sporządzania dokumentów regulujących stosunek pracy;
  • przygotowywania dokumentacji o przebiegu zatrudnienia;
  • nadzoru nad urlopami, zwolnieniami chorobowymi, zasiłkami itd.;
  • planowania rozmieszczenia personelu;
  • organizowania szkoleń dla pracowników z zakresu przepisów BHP oraz prawa pracy.

Korzyści z usług kadrowych

Zarządzanie świadczeniami pracowniczymi może być żmudnym obowiązkiem, a wielu przedsiębiorców woli nie obciążać ani siebie, ani administracyjnych pracowników tą funkcją. Jeśli jesteś właścicielem firmy, który mierzy się z podobnymi rozterkami, powinieneś skorzystać z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego.

Prowadzona w ten sposób obsługa kadrowa firmy oszczędza Twój czas i pieniądze, ponieważ nie musisz tworzyć nowego działu i zatrudniać odpowiednich ludzi na to stanowisko. Ty koncentrujesz się na zwiększaniu przychodów, a profesjonalni księgowi sprawują opiekę nad skomplikowaną dokumentacją pracowniczą. Przy tym Ty zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi pracownikami.

Jeśli dodatkowo zlecisz zewnętrznej firmie obsługę płacową, jej pracownicy zajmą się także listami płac oraz prowadzeniem dokumentacji i rozliczeniami publiczno-prawnymi z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędem Skarbowym. Takie rozwiązanie wraz z obsługą kadrową tworzy kompleksowy plan świadczeń i oferuje wielką pomoc w prowadzeniu przedsiębiorstwa.