Rozdzielacz w napędzie hydraulicznym Przedsiębiorca
13 listopada 2020

Rozdzielacze typu CETOP

Rozdzielacze typu CETOP są powszechnie stosowane w większości urządzeń bazujących na systemach napędów hydraulicznych. Umożliwiają jednoczesne sterowanie wieloma sekcjami i dlatego rozwiązania te są uznawane za jedne z najbardziej ekonomicznych w użytkowaniu. Cechują się także ogromną uniwersalnością i funkcjonalnością. Dlatego wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje je w swojej działalności. Sprawdźmy zatem jak działają rozdzielacze typu CETOP?

Jakie są cechy szczególne rozdzielaczy CETOP?

Rozdzielacze płytowe typu CETOP to sterowane elektrycznie wielosekcyjne systemy zarządzania układami napędów hydraulicznych. Charakteryzują się dużą uniwersalnością konstrukcyjną. Dostępne w sprzedaży modele mogą obsługiwać nawet do 9 sekcji. Funkcjonalność ta sprawdza się szczególnie w przypadku maszyn wyposażonych w wiele obwodów roboczych o napędzie hydraulicznym. Jak wyjaśnia ekspert firmy Bulmach, dystrybutora profesjonalnej hydrauliki siłowej:

Największą zaletą rozdzielaczy CETOP jest szeroka gama modeli dostępnych w sprzedaży. Dzięki temu bez większego trudu można zakupić rozdzielacz o preferowanej liczbie sekcji, czy optymalnym napięciu sterującym cewkami elektrycznymi. Rozdzielacze CETOP potrafią obsługiwać jedną, dwie lub nawet dziewięć sekcji. Niektóre modele wielosekcyjne wyposażone są ponadto w sekcję startową, nazywaną także sekcją odciążającą. Zadaniem tej sekcji jest odciążenie pompy, w przypadku, gdy nie sterujemy żadną sekcją roboczą. Na uwagę zasługuje również szeroki zakres napięć sterujących cewkami. Rozdzielacze można wyposażyć w cewki 12 V, 24 V lub 230 V. Większość rozdzielaczy pozwala na samodzielne regulowanie ciśnienia. Umożliwia to jego precyzyjne dopasowanie, co w przypadku ciśnienia o wartościach przekraczających 200 Bar na wyjściu, 50 Bar na powrocie i 300 Bar na sekcjach roboczych jest bardzo ważne. Fabrycznie każdy model rozdzielacza CETOP posiada zawór przelewowy ustawiony na 175 Bar. Poza tym wszystkie dostępne na rynku rozdzielacze zaopatrzono w komplet gwintowanych przyłączy umożliwiających łatwe i szybkie podłączenie do instalacji zasilającej.

Gdzie rozdzielacze CETOP stosowane są najczęściej?

Wiele gałęzi przemysłu, szczególnie te, które bazują na urządzeniach czy pojazdach sterowanych hydraulicznie korzysta z rozdzielaczy typu CETOP. Rozdzielacze te są fabrycznie przystosowane do montażu w różnego rodzaju maszynach. Do najpopularniejszych można zaliczyć maszyny rolnicze m.in. ciągniki, opryskiwacze, tury, cyklopy. Trwała konstrukcja zapewnia rozdzielaczom nie tylko długą żywotność, ale również pozwala na pracę w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Kolejną grupą urządzeń, gdzie stosuje się rozdzielacze hydrauliczne typu CETOP są maszyny budowlane m.in. ładowarki HDS, czy koparki. Również zakłady produkcyjne wykorzystujące w procesie produkcji linie transportowe, podnośniki, czy nawet zamiatarki wielkopowierzchniowe stosują w tych narzędziach rozdzielacze CETOP.