Przedsiębiorca
9 stycznia 2019

Różnice między oświetleniem LED, a oświetleniem tradycyjnym

Wprawdzie tradycyjne oświetlenie jeszcze nie odeszło do lamusa, to wciąż rośnie popularność nowoczesnego oświetlenia LED. Klasyczną żarówkę wynalazł Joseph Wilson Swan. Thomas Edison ją potem udoskonalił. W  tym przypadku światło emitowane jest na skutek żarzenia się cienkiego przewodnika wolframowego. Takie źródło światła wiernie oddaje barwy otoczenia, podobnie zresztą jak lampy ledowe. Co jednak je różni?

Jak działa oświetlenie LED

W klasycznych żarówkach światło emitowane jest na skutek żarzenia się wolframowego przewodnika. W przypadku lamp LED jest to dioda elektroluminescencyjna. Składa się ona z niebieskiej diody, która daje światło niebieskie oraz luminoforu emitującego światło żółtozielone. W zależności od rodzaju wykorzystanego luminoforu można uzyskać różną temperaturę barwową światła. Tej możliwości nie ma  przy oświetleniu tradycyjnym. Lampy ledowe pobierają również minimum 80% mniej energii elektrycznej niż żarówki klasyczne. Dlatego ich stosowanie uważa się za energooszczędne i ekologiczne. Oświetlenie LED, zwłaszcza to przemysłowe, warto kupować od sprawdzonych i wyspecjalizowanych w tym firm, takich jak MT LED.

Żywotność oświetlenia LED

Oświetlenie LED cechuje się znacznie większą trwałością, sięgającą nawet 15 000 godzin. Dla porównania, w przypadku żarówek tradycyjnych jest to tylko 1000 godzin. Wprawdzie lampy ledowe są nieco droższe, ale za to znacznie bardziej żywotne. Żarówki LED działają z pełną mocą zaraz po ich włączeniu, a po wyłączeniu natychmiast gasną. Klasyczne źródła światła potrzebują przynajmniej kilku sekund, aby uzyskać pełną jasność. W lampach ledowych większość pobieranej energii elektrycznej zamieniana jest w światło, a nie w ciepło. Tak dzieje się w przypadku oświetlenia tradycyjnego.

Fakty i mity na temat oświetlenia LED

Co ciekawe, wokół oświetlenia LED zdążyło narosnąć wielu mitów. W praktyce niewiele z nich pokrywa się z prawdą. Są osoby, które mówią, że lampy tego rodzaju emitują szkodliwe dla wzroku światło, które niekorzystnie odbija się na ogólnym samopoczuciu. Nie jest to oczywiście prawdą. Warto jednak pamiętać, że natężenie światła oraz jego barwa mają duże znaczenie dla samopoczucia. Dlatego światło zawsze należy dostosować do danego wnętrza oraz funkcji, którą na co dzień pełni. W salonie czy sypialni trzeba postawić na światło ciepłe, które sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Z kolei w biurze lepszym rozwiązaniem są żarówki, które dają światło chłodne sprzyjające skupieniu i pracy. Nowością na rynku są lampy, które mają możliwość zmiany barwy emitowanego światła.