Szlaban na parking Przedsiębiorca
23 czerwca 2021

Różnice między szlabanem elektromechanicznym a elektrohydraulicznym 

Kontrola wjazdu na posesję bądź parking uniemożliwia wtargnięcie osobom niepowołanym. Zastosowanie szlabanu przed wjazdem na teren osiedla pozwala na zagwarantowanie miejsc postojowych dla jego mieszkańców, z kolei w przypadku galerii handlowych stanowi formę monitoringu – czasu trwania zakupów oraz zatłoczenia powierzchni. Istnieje kilka rodzajów instalacji, które należy szerzej scharakteryzować.

Podstawowym zadaniem szlabanów jest zabezpieczanie wstępu do danego obszaru. Wykorzystywanie tej funkcji nie zawsze bywa jednak oczywiste. Oprócz kontrolowania wjazdu na posesję pozwalają również na prowadzenie statystyk dotyczących ilości wolnych miejsc parkingowych bądź liczby klientów. Urządzenia są eksploatowane zarówno przez „szarych” mieszkańców większych i mniejszych osiedli, jak i pracowników zakładów przemysłowych lub galerii handlowych. Monitorują także godziny przybycia osób zatrudnionych w danej placówce oraz nie dopuszczają do wjazdu zewnętrznych „intruzów”. W szczególności poleca się modele elektromechaniczne oraz -hydrauliczne.

Charakterystyka szlabanów elektromechanicznych 

Ten rodzaj zapory, jak podpowiada sama nazwa, napędzany jest silnikiem elektrycznym, a kontrolowany przez przekładnię mechaniczną. Wyróżnia go możliwość zastosowania w różnorodnych warunkach atmosferycznych: jest odporny na działanie niskich temperatur oraz opadów. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest ograniczone zapotrzebowanie na czynności konserwatoryjne, co pozwala na użytkowanie sprzętu bez konieczności częstego planowania serwisu. Szlabany elektromechaniczne charakteryzują się nieskomplikowaną budową, a co za tym idzie – uniwersalnością. Wykorzystywane są w wielu branżach, a także przez klientów indywidualnych.

Czym wyróżniają się szlabany elektrohydrauliczne? 

Prawidłowe działanie kolejnego typu urządzeń narzuca potrzebę regularnego przeglądu oraz wykonania odpowiednich czynności renowacyjnych.

W przeciwnym wypadku może nastąpić spadek jej wydajności bądź awaria. Szlabany hydrauliczne bywają nieco trwalsze od elektromechanicznych, jednak aby zapewnić im tę właściwość, należy regularnie dbać o wszystkie elementy instalacji – potwierdza dystrybutor produktów marki Motorline: CEZAB Distribution. Nazwa „ogrodzenia” opiera się na systemie działania, bazującego na zespole pomp produkujących energię mechaniczną, a co za tym idzie – podwyższających ciśnienie zastosowanej cieczy.

Szlabany elektromechaniczne a hydrauliczne 

Poza koniecznością systematycznego serwisu oraz sposobem podnoszenia ramienia można znaleźć jeszcze kilka innych różnic pomiędzy charakteryzowanymi zaporami. Inwestycja związana z zakupem szlabanów elektromechanicznych często wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami w porównaniu do modeli hydraulicznych. To także to pierwsze rozwiązanie cieszy się większą popularnością, dzięki której wielu fachowców jest wyposażonych w niezbędną wiedzę umożliwiającą ich montaż. Druga ze wspomnianych opcji wymaga znalezienia specjalistów w branży – jest znacznie bardziej niszowa.