nerki Przedsiębiorca
10 maja 2017

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Choroby nerek są bardzo częstym problemem urologicznym. Objawy kamicy nerkowej są bolesne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Najczęściej dotyka osoby po ukończonym 20. roku życia.

Czym jest kamica nerkowa?

W prawidłowo działającym układzie moczowym wszelkie substancje chemiczne powinny być rozpuszczone. Tworząca się płytka osadowa w kielichu nerek sama powinna się rozkruszyć, a następnie poprzez oddanie moczu wydostać się z organizmu. Przy dużej ilości substancji może ona stworzyć jednolitą formę, tworząc złogi, najczęściej szczawianu lub fosforanu wapnia. Te natomiast prowadzą do kamicy nerkowej.

Prawidłowa diagnostyka wskaże przyczynę tworzenia się kamieni nerkowych, najczęściej jest to problem z prawidłowym odpływaniem moczu z nerek lub jednej z nich. W praktyce oznacza to, że osoby, których dotyka kamica nerkowa przyjmują za mało płynów. Problem z nerkami może być także genetyczny.

Objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nerkowej nie występują od razu, a właściwie przez dłuższy czas pacjent nie musi ich odczuwać wcale. Wszystko zależy od wielkości kamienia oraz jego ułożenia. Czasami pacjenci wcale nie wiedzą, że oddają mocz wraz z kamieniem, które mieli w organizmie.

Pierwszym symptomem jest ból pleców z jednej lub drugiej strony, w okolicach lędźwi. Tego typu ból może promieniować na inne części ciała.

Nasilający się ból określa się  jako kolkę nerkową. Spowodowana jest ona przez przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu. Może on utknąć w przewodzie moczowym i mieć problemy z łagodnym przejściem do pęcherza. Ból może nasilać się i łagodnieć, w zależności od ułożenia kamienia. Przy silnym bólu mogą wystąpić nudności lub wymioty.

Nasilony, kilkudniowy ból oraz problemy z oddawaniem moczu wymagają interwencji urologa. Specjaliści, tacy jak Michalik Janusz pomagają w doborze odpowiednich leków rozkurczowych i przeciwbólowych, a także pomagających w wydaleniu samemu kamienia.

Ile trwa ból?

W przypadku, kiedy kamień jest niewielki (do 4-5 mm) łatwiej będzie mu przedostać się z nerek wprost do pęcherza moczowego. Wtedy ból nie będzie trwał długo, to kwestia jednego do kilku dni. Pacjenci mogą się go pozbyć poprzez wydalanie moczu.

Jeśli kamień jest większy, jego przesuwanie się może zatykać moczowód. Wtedy występują kolejne objawy, przypominające zapalenie pęcherza, z którym często jest mylona kamica nerkowa.

Pacjenci odczuwają wtedy:

  • parcie na oddanie moczu
  • wzdęty brzuch
  • uczucie ciągłej potrzeby oddawania moczu
  • pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu

Do lekarza należy zgłosić się w przypadku, kiedy tego typu objawy występują po raz pierwszy w życiu. Kamica nerkowa często jest chorobą nawracającą. Czasem może wystąpić gorączka oraz krew w moczu, co wymaga szybkiej pomocy specjalisty.