Samochód do nauki jazdy Przedsiębiorca
2 grudnia 2019

Samochód do nauki jazdy – czym się różni od zwykłego pojazdu?

Większość z nas miała w swoim życiu do czynienia z samochodem przeznaczonym do nauki jazdy. Tego typu pojazdu używa się nie tylko na kursach prawa jazdy, ale i na egzaminach praktycznych. Choć takie uprawnienia ma większość dorosłych osób, niewiele z nich zastanawia się nad tym, czym samochód do nauki jazdy różni się od zwykłego, a warto taką wiedzę posiadać.

Najbardziej charakterystyczne elementy auta do nauki jazdy

Pierwszą rzeczą, na którą każdy z kursantów zwraca swoją uwagę, jest obecność niebieskiego, kwadratowego znaku z białą literą L na dachu samochodu. Jak uważają profesjonaliści ze Szkoły Nauki Jazdy PZM (Polskiego Związku Motorowego), ma on za zadanie informować innych kierowców, że znajdują się w pobliżu pojazdu do nauki, a tym samym zachować wzmożoną ostrożność. Warto wspomnieć, że tablica na dachu nazywana jest fachowo plafonem i musi być podświetlana. Mówią o tym przepisy prawne. Znak mocowany jest do dachu auta przy pomocy magnesu, co umożliwia jego stabilizację. Kolejnym elementem, w który musi być wyposażony samochód do nauki jazdy, są dwa dodatkowe pedały ( czasami trzy, z ‘’nadprogramowym’’ pedałem gazu), umieszczone po stronie pasażera, czyli instruktora lub egzaminatora. Wielu kursantów początkowo ma spore problemy z obsługą pedału sprzęgła i gazu, dlatego instruktor musi pomagać mu w ich kontroli, co umożliwia dodatkowe sprzęgło i hamulec. Ich obecność może również zapobiec ewentualnemu wypadkowi, dzięki odpowiednio szybkiej reakcji uczącego. Oba zestawy są oczywiście połączone ze sobą, więc wciśnięcie któregoś z pedałów po stronie kierowcy powoduje taką samą odpowiedź ze strony pasażera.

Jakie, inne typowe wyposażenie cechuje samochód do nauki jazdy?

W każdym aucie, którym jeździ przyszły kierowca, umieszczone są dodatkowe lusterka zewnętrzne po stronie pasażera. Jest to absolutnie konieczne w samochodzie do nauki jazdy, ponieważ umożliwia szczegółową obserwację otoczenia i pokonywanej trasy przez instruktora. Mowa tu, przede wszystkim, o liniach ciągłych, których kursant nie może przekroczyć. Instruktor może posiadać również dodatkowe lusterko wsteczne. Jeśli chodzi o auta, których używa się do zdawania państwowego egzaminu praktycznego, zawsze są wyposażone w kamery monitorujące przebieg całej procedury. Jest to swoiste zabezpieczenie dla zdającego, na wypadek niesłusznej decyzji o negatywnym wyniku egzaminu praktycznego, ale również dla egzaminatora, jeśli spotka się on z próbą łapówki. Warto wspomnieć o tym, że kamera zainstalowana w pojeździe zostaje włączona automatycznie, w momencie uruchomienia silnika samochodu.