Samochody używane Przedsiębiorca
22 czerwca 2020

Samochody używane gwarantowane, czyli jakie?

Zakup samochodu używanego jest z pewnością opłacalny finansowo. Nic więc dziwnego, że wciąż wiele osób decyduje się na auto z drugiej ręki. Warto jednak pamiętać, że może się to wiązać z ryzykiem, zwłaszcza jeśli kupujemy samochód od osoby prywatnej. Rozwiązaniem są samochody używane gwarantowane, które są nie tylko dokładnie sprawdzone, ale również objęte gwarancją. Na czym to polega?

Stoisz przed wyborem zakupu samochodu? Ze względów finansowych decydujesz się na zakup auta używanego? Pamiętaj, aby bardzo dokładnie sprawdzić historię oraz stan techniczny pojazdu. O ile w przypadku każdego zakupu obowiązuje rękojmia, o tyle gwarancję dają tylko autoryzowani dealerzy samochodowi.

Gwarancja na zakup używanego auta

Zakup samochodu używanego gwarantowanego to pewność, że jeśli w początkowym etapie użytkowania pojazdu pojawią się znaczące usterki zostaną one naprawione. Auto gwarantowane to nic innego jak auto objęte gwarancją, której zasady zostają określone w umowie. W zależności od pakietu gwarancja może obejmować usterki, które pojawią się w ciągu kilku miesięcy (zazwyczaj trzech), aż do roku od czasu zakupu pojazdu. Mamy wówczas pewność, że w przypadku wystąpienia usterki naprawimy ją bezkosztowo w wyznaczonym punkcie. W ramach gwarancji mamy również zapewniony samochód zastępczy, który otrzymamy na czas naprawy.

Przykładowo: kupujemy auto używane z 12-miesięczną gwarancją. Jeśli w czasie tych 12 miesięcy od dnia zakupu auta pojawi się usterka będziemy mogli żądać naprawy w ramach gwarancji. Na czas pozostawienia auta w serwisie otrzymamy samochód zastępczy. Należy jednak pamiętać, że to, jakie elementy będą podlegały gwarancji zależy od umowy, którą podpiszemy. Warto więc zorientować się, co dokładnie obejmuje gwarancja.

Gwarancja na zakup auta – sprawdź, zanim podpiszesz!

Przed zakupem auta gwarantowanego warto dokładnie przeczytać umowę. Konieczne jest sprawdzenie zasad udzielania gwarancji, a także czasu obowiązywania. Zwykle w umowie znajdują się również przypadki, w których gwarancja traci ważności. Są w niej również wyszczególnione informacje, jakie usterki naprawimy bezkosztowo. Dobrze również zorientować się, czy dany sprzedawca rzeczywiście respektuje warunki zawarte w gwarancji i nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy. Najlepiej kupować auta gwarantowane u autoryzowanego dealera, na przykład w Auto Centrum Golemo – wówczas będziemy mieć pewność, że warunki gwarancji obejmą najpoważniejsze usterki, a auto rzeczywiście zostanie naprawione bez kosztów w ramach podpisanej umowy gwarancyjnej.

Gwarancja i rękojmia – możliwości złożenia reklamacji

Warto również poznać nasze prawa, jeśli okaże się, że samochód używany, który kupiliśmy posiada istotne wady, o których nie wiedzieliśmy w momencie zakupu. Auto używane może posiadać gwarancję – czyli jak wspomnieliśmy wyżej umowę, w której wyszczególnione są wszelkie usterki, które w jej ramach możemy naprawić bez kosztów w określonym umową czasie. Specyficznym rodzajem reklamacji jest rękojmia, czyli możliwość uzyskania rekompensaty lub odstąpienia od umowy w przypadku, kiedy pojazd okaże się niezgodny z warunkami umowy. Wówczas sprzedawca odpowiada za wady, które istniały w momencie wydania auta i które w znaczącym stopniu wpływają na dalsze użytkowanie. Rękojmia obowiązuje także w przypadku zakupu od osoby prywatnej, jednak zdecydowanie łatwiej dochodzić swoich praw kupując samochód używany od przedsiębiorcy.

Warto o tym pamiętać: nawet, jeśli nie zdecydujemy się na samochód gwarantowany zawsze możemy skorzystać z możliwości reklamacji w ramach rękojmi.