Zestaw urządzeń do klimatyzacji Przedsiębiorca
15 czerwca 2020

Ścienna, kanałowa, kasetonowa. Rodzaje klimatyzacji

Jedną z kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie klimatyzacji, jest rodzaj urządzenia – dzięki doborowi właściwego klimatyzatora do charakteru pomieszczenia chłodzenie będzie najbardziej wydajne. Ze względu na typ montażu można wyszczególnić trzy główne rodzaje klimatyzacji: ścienną, kanałową oraz kasetonową. Dowiedz się, czym różnią się między sobą, a także który z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Klimatyzacja ścienna

Najprostszym, a jednocześnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest klimatyzacja ścienna. Znajduje zastosowanie w domach, mieszkaniach, biurach, sklepach czy lokalach gastronomicznych. Jednostka wewnętrzna tego typu klimatyzacji montowana jest na ścianie, dzięki czemu nie zachodzi konieczność przeprowadzania prac remontowych. Jednostka zewnętrzna umiejscawiana jest z kolei na elewacji budynku lub balkonie, a rzadziej na dachu lub w piwnicy. Istnieje możliwość montażu kilku jednostek wewnętrznych w układzie równoległym, które umieszczane są w poszczególnych pomieszczeniach – mówimy wtedy o systemie multi split.

Klimatyzacja kanałowa

Klimatyzacja kanałowa jest najczęściej stosowana w większych obiektach biurowych i usługowych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją także w domu. Jest systemem kanałów rozprowadzonych po całym budynku, a sam klimatyzator umieszcza się w osobnym pomieszczeniu. Montaż klimatyzacji kanałowej w już istniejącym budynku wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowych – z tego powodu najlepiej zdecydować się na nią na etapie projektu. Dzięki temu, że w pomieszczeniach widoczne są tylko kratki kanałowe, system ten nie zaburza wystroju wnętrza.

Klimatyzacja kasetonowa

Klimatyzacja kasetonowa, nazywana również kasetową lub podsufitową, to rozwiązanie przeznaczone do pomieszczeń z sufitem podwieszanym. Montowana jest przede wszystkim w biurach, salach konferencyjnych czy sklepach, ale można się z nią spotkać także w domach. Klimatyzatory kasetonowe mogą rozprowadzać powietrze w różnej liczbie kierunków, zarówno czterech, jak i mniejszej ich liczbie – urządzenia z nawiewem w dwóch kierunkach sprawdzą się na przykład w korytarzach. Podobnie jak system kanałowy klimatyzacja kasetonowa nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu i jest prawie niewidoczna.

Jaki klimatyzator wybrać?

Nie wiesz, jaki rodzaj klimatyzacji będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy? Skontaktuj się z firmą WASO KLIM, która pomoże Ci dobrać właściwe urządzenie, a następnie zajmie się jego profesjonalnym montażem. W ofercie przedsiębiorstwa znajdują się wszystkie opisane powyżej rodzaje klimatyzacji. Firma współpracuje wyłącznie z najlepszymi producentami klimatyzatorów, dzięki czemu może zagwarantować wysoką jakość świadczonych usług.