Kłódka do firmowej sieci komputerowej Przedsiębiorca
15 lutego 2022

Skuteczne sposoby na zabezpieczenie firmowej sieci komputerowej

Zabezpieczenie sieci to narzędzia stosowane dla ochrony sprawności działania oraz integralności danych i sieci w przedsiębiorstwie. Obejmują one stosowane rozwiązania sprzętowe i programistyczne, pozwalają na zarządzanie dostępem do nich. Mają na celu zapobiegać zagrożeniom oraz niepowołanemu dostępowi do sieci firmowej. Na ogół składają się z wielu warstw zabezpieczeń, które wdrażają własne reguły oraz mechanizmy kontrolne. Dowiedz się więcej!

Bezpieczeństwo firmowej sieci komputerowej

Bezpieczeństwo firmowych komputerów jest zawsze niezwykle ważną kwestią. Jest to warunek zachowania w tajemnicy cennych danych, które mogliby wykorzystać np. konkurenci. Ważne jest, by wszyscy pracownicy organizacji mieli świadomość znaczenia ryzyka w tym zakresie i sposobów zapobiegania mu. W tym celu warto regularnie szkolić cały personel, również ten na niższych szczeblach.

Warto zastanowić się, które zasoby firmowe wymagają zabezpieczenia, a także jaki rodzaj ryzyka może pojawić się w przedsiębiorstwie. To pomoże w przygotowaniu się na ewentualny cyberatak, a także pozwoli zapobiec powstaniu takiego zagrożenia. Należy również pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak polityka silnych haseł i dbałość pracowników o chronienie ważnych danych na stanowiskach pracy.

Metody zabezpieczenia firmowej sieci komputerowej

Ważną rolę w zabezpieczaniu firmowej sieci odgrywa odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, które umożliwiają ochronę danych. Optymalny software powinien mieć wbudowanego firewalla oraz funkcję skanowania danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu trudniejsze staje się np. pobranie plików ze złośliwym oprogramowaniem.

Na firmowym sprzęcie komputerowym nie należy instalować oprogramowania z niepewnych, nieznanych źródeł. Jak wskazują specjaliści firmy Set IT, innymi sposobami na zabezpieczenie sieci firmowej są:

  • monitorowanie ruchu przychodnego i wychodzącego,
  • analiza raportów,
  • sprawdzanie na bieżąco informacji o nowych zagrożeniach,
  • regularne aktualizowanie zabezpieczeń,
  • zachęcanie pracowników do zachowania szczególnej czujności w stosunku do potencjalnych zagrożeń,
  • zainstalowanie odpowiednio dobranych urządzeń, które dbają o bezpieczeństwo danych.

Firma powinna mieć profesjonalną opiekę techniczną, a więc korzystać z usług doświadczonego informatyka. Jeśli z pewnych względów nie jest to możliwe, warto dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa podjąć współpracę ze profesjonalną firmą, która zajmuje się serwisem i naprawą sieci.