Służbowa podróż taksówką Przedsiębiorca
1 maja 2021

Służbowa podróż taksówką a koszty uzyskania przychodu

Podróże służbowe wiążą się nierzadko z wygenerowaniem licznych kosztów, które następnie odlicza się od osiągniętego w danym miesiącu przychodu. Przedsiębiorcy starają się, by każdy poniesiony przez nich koszt był wpisany w koszta firmowe, bo dzięki temu płacą oni mniejszy podatek dochodowy. Czy służbowa podróż taksówką też może zostać potraktowana w ten sposób? Czy można ją uznać za koszt uzyskania przychodu?

Czy ma znaczenie, kto odbywa podróż służbową?

Rozliczanie podróży służbowych jest czymś absolutnie normalnym. Wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, a te, w większości, z powodzeniem można odliczyć od przychodu i dzięki temu zapłacić niższą kwotę podatku dochodowego. Warto dodać, że mowa tutaj o kosztach z podróży nie tylko w postaci noclegów, ale i korzystania z usług przewozu osób, na przykład firm taksówkarskich.

Chcąc rozliczyć podróże służbowe, przedsiębiorcy mają nierzadko wątpliwość dotyczącą tego, czyją podróż służbową można wpisać w koszta firmowe, a czyją nie. Odpowiedź jest prosta – każda podróż służbowa może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem spełnienia konkretnych zasad. Przede wszystkim ważne jest, by:

  1. można było udowodnić, że odbywana podróż rzeczywiście była służbowa;
  2. być w posiadaniu dowodu odbycia podróży służbowej, z którą poniesiono koszt (paragonu lub faktury).

A więc w koszta firmowe można wliczyć zarówno podróże pracowników danego przedsiębiorstwa, jak i samego właściciela firmy.

Czy ważny jest środek transportu?

Co istotne, środek transportu nie ma w tym przypadku dużego znaczenia. Nie ma więc problemu, by w takcie podróży służbowej skorzystać z taksówki. Przekonuje o tym przedstawiciel firmy taksówkarskiej EURO-TAXI z Rybnika:

Nasi klienci bardzo często proszą o wystawienie przez nas faktury, na podstawie której wliczą daną podróż w koszta firmowe. Współcześnie jest to bardzo powszechna praktyka. Jeśli rzeczywiście, by uzyskać przychód, poniesiono jakiś nakład finansowy, to podatek dochodowy powinien zostać obniżony o właściwą stawkę. Korzystają z tego wszyscy przedsiębiorcy, bo mają do tego prawo.

Niemniej warto pamiętać, że pracodawcy mają nierzadko własne zasady rozliczania podróży służbowych swoich pracowników (oczywiście w granicach treści właściwej ustawy). Oznacza to, że mogą wyznaczyć preferowany środek transportu, którym powinni się poruszać ich pracownicy w trakcie odbywania podróży służbowych. Jednak bez względu na to, jeśli właściciel danego przedsiębiorstwa nie ma zastrzeżeń co do jazdy taksówką, to z powodzeniem można taką podróż wliczyć w koszta firmowe.

Dlaczego warto korzystać z taksówek, odbywając podróż służbową?

Podróż służbową taksówką jest aktualnie czymś bardzo popularnym. Taki środek transportu jest przede wszystkim komfortowy i pod tym względem trudno go porównywać z typową komunikacją miejską. Poza tym przejazd taksówką jest szybki – co jest szczególnie ważne w przypadku odbywania podróży służbowych. Czy warto więc korzystać w pracy właśnie z takiego środka transportu? Oczywiście, że tak, tym bardziej że bez problemu możemy go wliczyć w koszta firmowe.